Kobiecy Zagłębiowski Czwartek z dr Moniką Glosowitz — prelekcja o kobietach z rodzin górniczych

Marcowy Kobiecy Zagłębiowski Czwartek zapowiada się wyjątkowo — opowieści o śląskich kobietach, ich doświadczeniach i pamięci regionu, podane przez badaczkę, która od lat pracuje z bohaterkami tych historii. Wpadnij posłuchać i zobaczyć towarzyszącą prelekcji wystawę fotograficzną Karoliny Jonderko — będzie ciepło, konkretnie i blisko życia.
Kiedy i gdzie będzie Kobiecy Zagłębiowski Czwartek z dr Moniką Glosowitz
- Data i godzina: 12 marca (czwartek), godz. 18:00
- Miejsce: Kościelna 11, 41-200 Sosnowiec, Polska (Aula Zagłębiowskiej Mediateki)
- Wstęp: Wstęp wolny
- Dodatkowe informacje organizacyjne: Aula ma miejsce dla 200 widzów; wejście możliwe od pół godziny przed rozpoczęciem. Organizator zastrzega możliwość zamknięcia drzwi w przypadku wyczerpania miejsc.
Organizatorzy: Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu w ramach projektu „Mediateka jest Kobietą”, Instytut Zagłębia Dąbrowskiego oraz Pałac Schoena - Muzeum w Sosnowcu.
O prelekcji dr Moniki Glosowitz
Dr Monika Glosowitz — literaturoznawczyni, badaczka humanistyki i gender studies, związana z Uniwersytetem Śląskim — opowie o losach kobiet z rodzin górniczych, które są tematem jej badań i książki „Opowieści kobiet z rodzin górniczych” (2024). Prelekcja połączy badawczą rzetelność z osobistymi historiami bohaterek — posłuchamy o tym, jak życie w regionie przemysłowym kształtuje codzienność, tożsamość i pamięć.
Towarzysząca wystawa fotograficzna Karoliny Jonderko pokazuje portrety i fragmenty opowieści bohaterek — zdjęcia są dokumentalne, oszczędne i pełne emocji, skupiają się na pamięci, stratach i konsekwencjach doświadczeń granicznych.
- Tematy poruszane: doświadczenia kobiet z rodzin górniczych, pamięć miejsca, relacje między pokoleniami.
- Format: prelekcja z pokazem zdjęć i rozmową o badaniu oraz jego bohaterkach.
Dla kogo to wydarzenie i co warto zobaczyć
To spotkanie dla osób ciekawych historii regionu, gender studies, pamięci społecznej i fotografii dokumentalnej. Przyjdą zarówno mieszkańcy Zagłębia zainteresowani lokalną narracją, jak i studenci, działaczki i działacze kultury. Warto zwrócić uwagę na zdjęcia Karoliny Jonderko oraz na to, jak badaczka łączy naukową analizę z opowiadaniem ludzkich historii.
Organizatorzy przypominają o ograniczonej liczbie miejsc — wejście możliwe pół godziny przed wydarzeniem.
![]()
Ostatnie Artykuły

Ostatni weekend wakacji. Policja ostrzega przed ryzykiem na drogach

Jak kibicować Zagłębiu Sosnowiec i rozumieć więcej niż tylko wynik meczu

Sosnowiecka policja znakowała rowery i hulajnogi. Jeden grawer może utrudnić kradzież

Ponad 650 zarzutów dla 41-latka. Fałszywe domki i broń

Ostatni letni spacer teatralny poprowadzi wokół kopalni Kazimierz

Teatralny bilet taniej, kolacja z rabatem - Sosnowiec łączy siły

Sosnowiec wraca na scenę - kobiety opowiedzą historię miasta po swojemu

Kolędy z Teatru Zagłębia wracają do Sosnowca - tym razem online.

Sosnowiecki spektakl „Czuję do ciebie miętę” jedzie do Berlina

Sosnowiec odsłania żydowskie dziedzictwo podczas spaceru z historią w tle

Teatr Zagłębia znosi limity na widowni - wracają pełniejsze spektakle

Teatr Zagłębia otwiera kulisy dla grup - rusza Teatralny Plan Lekcji

Teatralne lato w Sosnowcu wraca z premierami i muzyką pod chmurką

Te pszczoły mieszkają w teatrze. Warsztaty pszczelarskie w Sosnowcu
Przydatne dane teleadresowe
- Centrum Usług Socjalnych i Wsparcia w Sosnowcu - kontakt, pomoc, godziny
- Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Sosnowcu - adres, katalog online i szkolenia dla nauczycieli
- Miejska Biblioteka Publiczna im. Gustawa Daniłowskiego w Sosnowcu - kontakt, filie, katalog online
- Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Sosnowcu - kontakt, awarie, mieszkania
- Sosnowieckie Centrum Sztuki Zamek Sielecki - bilety, godziny, zajęcia i dojazd
- Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny im. Jana Pawła II w Sosnowcu - kontakt, oddziały, rejestracja
