Kredyt ratalny i gotówkowy – jaka jest różnica i o czym warto pamiętać?Na co dzień możemy się spotkać z wieloma formami pożyczania pieniędzy, które różnią się od siebie pod wieloma względami, jednak łączy je podobna funkcja – mogą zapewnić nam zakup czegoś, na co obecnie nie możemy sobie pozwolić, lub mogą uchronić naszą płynność finansową w trudnych sytuacjach. Dzisiaj przyjrzymy się nieco lepiej dwóm konkretnym formom kredytowania – pożyczkom ratalnym i gotówkowym. Co warto wiedzieć o tych dwóch formach zobowiązania i które z nich może się okazać lepszą opcją w naszej sytuacji? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, zapraszamy do lektury!

Kredyt ratalny a kredyt gotówkowy – czym są te formy kredytowania?

Odpowiednio wykorzystana pożyczka to niezwykle przydatne narzędzie, które może pomóc nam w różnych sytuacjach. Co więcej, może się ona okazać korzystna nie tylko dla nas. Kredyt możemy wykorzystać chociażby po to, żeby pomóc naszej rodzinie, czy spłacić zobowiązania naszych rodziców i dzięki temu zapłacić mniejszy podatek, gdyż nie obowiązuje nas wówczas druk SD-Z2 2018 do wypełnienia na komputerze. Pożyczka może się okazać potrzebna także w przypadku, kiedy wydarzą się jakieś nieprzewidziane sytuacje, takie jak choroba, czy awaria samochodu. Co łączy ze sobą wszystkie te scenariusze?

Łączy je fakt, że w takim wypadku najlepszym pomysłem powinien okazać się pożyczka gotówkowa. W jej przypadku dostajemy pieniądze do ręki lub na konto i nikt nie pyta nas, w jakim celu zamierzamy z nich skorzystać. Zupełnie inaczej wygląda mechanizm pożyczki ratalnej, który z założenia jest zaciągnięciem zobowiązania na konkretny cel.

Pożyczkę ratalną uzyskamy w momencie, kiedy odwiedzamy jakiś sklep i chcemy skorzystać z opcji jego zakupu na raty. W takiej sytuacji można powiedzieć, że bank czy inna instytucja, która udzieliła pożyczki, kupiła za nas dany przedmiot. Oczywiście możemy go zabrać do domu i z niego skorzystać, jednak będzie on w pełni należał do nas w momencie spłaty zobowiązania. W tym przypadku nie dostajemy pieniędzy bezpośrednio, tylko w formie kupionego już produktu.

Na którą opcję lepiej jest się zdecydować – pożyczkę ratalną, czy kredyt gotówkowy?

Jak nietrudno się domyślić, ze względu na fakt, jak wiele dzieli pożyczki ratalne i kredyty gotówkowe, są one użyteczne w zupełnie innych sytuacjach. Przykładowo – pożyczka ratalna może się okazać świetną opcją dla tych, którzy nigdy wcześniej nie korzystali z możliwości zaciągnięcia kredytu. Dlaczego? Wynika to z faktu, że może nam to pomóc w zbudowaniu odpowiedniej historii kredytowej niewielkim kosztem. Rata za jakiś drobny przedmiot nie obciąży naszego budżetu, jednak zostawi swój pozytywny ślad w Biurze Informacji Kredytowej, jeśli będziemy ją spłacać regularnie.

Pożyczka gotówkowa natomiast jest świetnym rozwiązaniem w tych sytuacjach, kiedy niespodziewany scenariusz wytrącił nas na moment z finansowej równowagi. Niezależnie od tego co się stanie – czy będzie to wspomniana wcześniej pomoc rodzicom, utrata przez nas pracy, czy choroba – pożyczka gotówkowa będzie w stanie rozłożyć większe koszty na mniejsze części i tym samym odciążyć nas budżet. Kredyt hipoteczny natomiast, będzie w stanie umożliwić nam zakup mieszkania, czy nawet flipowanie nieruchomości i inne bardziej ryzykowne inwestycje. Decyzję zawsze należy podjąć samemu, choć dobre źródło informacji o finansach może się okazać niezwykle przydatne

Jeśli interesują nas tanie pożyczki, za które nie będziemy musieli płacić olbrzymich odsetek, dobrze będzie jeśli skorzystamy z odpowiedniej wyszukiwarki. Różne oferty pożyczek ratalnych można znaleźć pod tym linkiem: https://pozyczkaportal.pl/kategoria-produktu/pozyczka-ratalna/.