Ogród tworzą nie tylko kwiaty, krzewy i drzewa, ale i architektura ogrodowa. Dzięki niej tworzy się przyjazną przestrzeń do wypoczynku oraz miejsce do przechowywania narzędzi ogrodowych. Na działce można ustawić różne budynki, jednak na szczególną uwagę zasługują drewniane altany. Dlaczego warto je wybierać?
Ponadczasowe altany ogrodowe z drewna
Altany drewniane do ogrodu cieszą się niesłabnącą popularnością od lat. Są cenione ze względu na wysoką estetykę i trwałość. Drewno wpisuje się w ogrody utrzymane w różnych stylach. Pasuje zarówno do nowoczesnych, minimalistycznych aranżacji, jak i ogrodów naturalistycznych oraz rustykalnych. Różne rodzaje drewna i sposoby jego obróbki umożliwiają budowę altan z bali lub tradycyjnych desek. Dzięki temu do ogrodu można wybrać dowolną architekturę, która będzie dobrze komponować się z nasadzeniami, dekoracjami i innymi elementami dookoła.
Drewniane altany ogrodowe od lat są w modzie. Buduje się je od dekad, gdyż drewno można malować i wykończyć na różne sposoby. Dzięki temu konstrukcja służy przez lata, zapewniając ochronę przed silnym słońcem w czasie lata, przelotnym deszczem lub wiatrem. Dodatkowo altana zapewnia więcej prywatności niż stół i krzesła ustawione bezpośrednio na trawniku. Do altany można dobudować domek na narzędzia, drewutnię lub wiatę na samochód.
Trwała konstrukcja i prosta konserwacja
Podczas aranżowania ogrodu warto postawić na altany i domki narzędziowe z drewna ze względu na ich solidność. Drewniana konstrukcja jest trwalsza niż altana materiałowa na stelażu lub zadaszenie wykonane z tworzywa sztucznego. Deski po zaimpregnowaniu są odporne na kontakt z wilgocią, działanie niskich i wysokich temperatur oraz inne czynniki atmosferyczne. Ponadto impregnacja zabezpiecza przed szkodnikami i pożarem. Pomalowane drewno jest rzadziej atakowane przez korniki. W przypadku zaprószenia ognia ryzyko jego rozprzestrzenienia się jest zminimalizowane, co ogranicza ryzyko zniszczenia altany.
Konserwacja drewnianej architektury ogrodowej jest nieskomplikowana. Do jej przeprowadzenia potrzebny jest jedynie impregnat bezbarwny lub o wybranym odcieniu, kilka pędzli oraz parę godzin wolnego czasu. Altana wymaga impregnacji raz na 2-3 lata lub rzadziej w zależności od zastosowanego preparatu ochronnego do drewna.
Domek letniskowy czy altana?
W ogrodzie można ustawić nie tylko altanę, ale i domek letniskowy. Dzięki niemu możliwe jest przygotowanie dodatkowych pokojów dla gości lub miejsca do wypoczynku na działce za miastem. Altana chroni przed słońcem w upalne dni, natomiast domek zapewnia również miejsce noclegowe.
Domki letniskowe z drewna można wykonać w dowolnym rozmiarze, a następnie zaaranżować ich wnętrze zgodnie z własnymi potrzebami. Dozwolone jest urządzenie w środku niewielkiej sypialni, aneksu kuchennego oraz łazienki, by wypoczywać w komfortowych warunkach. Dodatkowo do domku można dobudować drewutnię, która w okresie zimowym przyda się do składowania opału do kominka. Dzięki temu domek letniskowy z drewna posłuży przez cały rok.