Rynek oferuje niezwykle szeroką gamę produktów do pielęgnacji włosów. Niestety szampony posiadające silnie działające chemiczne dodatki często zamiast pielęgnować osłabiają włosy i przyczyniają się do ich powolnej degeneracji. Z pomocą przychodzą szampony oparte na naturalnych składnikach, które nie mają negatywnego wpływu na nasze zdrowie i zdrowie środowiska, którego jesteśmy częścią.
Jakie składniki zawierają naturalne szampony?
Siła ekologicznych szamponów tkwi w ich naturalnym składzie. Ich kompozycje wolne są od silikonów, parabenów, syntetycznych konserwantów i ropopochodnych detergentów. Wszystkie te substancje mogą działać na skórę głowy drażniąco, powodować uczulenia i alergie, a także uszkadzać cebulki włosowe i łuski włosów, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia ich łamliwości i powoduje nadmierne wypadanie.
Szampony naturalne zawierają oparte głównie na wyciągach roślinnych wartościowe i biodegradowalne składniki:
Humektanty
Są substancjami higroskopijnymi, które wiążą cząsteczki wody w skórze i we włosach. Niejako zbierają wodę z powietrza. Do humektantów należą:
- miód
- żel i sok aloesowy
- mocznik
- gliceryna
Emolienty
Odpowiadają za utrzymanie odpowiedniego nawilżenia włosów, tworząc na ich powierzchni ochronny filtr i utrzymując wilgoć zgromadzoną przez humektanty. Ich obecność w składzie produktu wskazana jest przy pielęgnacji włosów farbowanych, suchych i zniszczonych. Najczęściej stosowanymi naturalnymi emolientami są:
- oleje roślinne np. arganowy, z awokado, jojoba
- oliwa z oliwek
- masło shea
- woski roślinne
Proteiny
Obecność protein podnosi odporność włosa na uszkodzenia zewnętrzne. Proteiny wypełniają miejsca uszkodzeń i regenerują je. Naturalne proteiny to:
- kolagen
- żelatyna
- mleka sojowe i pszeniczne
- mleczko pszczele
Certyfikat Eko jako wyznacznik ekologiczności i naturalności szamponów
Certyfikaty ekologiczności na szamponach naturalnych stanowią potwierdzenie wykonania produktu z komponentów naturalnych i ich neutralny wpływ na środowisko.
Warto przyjrzeć się czy na opakowaniu szamponu znajduje się jeden z certyfikatów, ponieważ ich jakość jest wtedy niepodważalna. Należy jednak podkreślić, że według prawa posiadanie certyfikatu przez produkt nie jest wymagalne, by był on uznany za ekologiczny, bo o tym decyduje jego skład.
Najbardziej popularne ekologiczne certyfikaty kosmetyczne to:
- Eko Cert- aby uzyskać to oznakowanie produkt musi mieć w swoim składzie przynajmniej 95% surowców pochodzenia naturalnego, z czego kolejnych 95% powinno pochodzić z upraw biologicznych. Zawarte w produkcie składniki nie mogą być modyfikowane genetycznie
- BDIH- certyfikat oznacza, ze w składzie produktu zostały użyte wyłącznie produkty naturalne, a wynikowy produkt kosmetyczny jest czysty biologicznie, przyjazny dla skóry i środowiska
- NaTrue- certyfikat definiuje naturalne produkty kosmetyczne i w zależności od składu preparatu może być oznaczony jedną dwoma lub trzema gwiazdkami.
- CosmeBio- certyfikacja produkty oznacza, że przynajmniej 95% jego składników jest naturalnych lub pochodzi z naturalnych źródeł
- ICEA- produkt z takim certyfikatem jest w 100% wegański i składa się tylko z ekologicznych składników
Podsumowanie-dlaczego warto sięgać po szampony naturalne
Przede wszystkim stosowanie ekologicznych szamponów naturalnych jest wskaźnikiem dbałości o zdrowie nasze i kondycję naszej planety. Szampony naturalne mogą być stosowane przez całą rodzinę, nawet niemowlęta, ponieważ ich naturalny skład gwarantuje łagodne działanie i brak efektów niepożądanych takich jak uczulenia, nadmierne wysuszenie skory głowy, łupież czy alergie.
Takie produkty nie zaostrzają już istniejących procesów zapalnych, a stosowane regularnie przyczyniają się do poprawy kondycji włosów i skóry głowy. Szeroka gama szamponów naturalnych pozwala bez trudu dobrać produkt dedykowany do indywidualnych problemów i potrzeb. Wszystko to sprawia, że są kosmetykami bezpiecznymi i uniwersalnymi. Szampony naturalne, można znaleźć tutaj: https://la-bn.pl