Łupież u psa – najlepsze, domowe sposoby!

Łupież u psa sprawia, że sierść wygląda niekorzystnie, stając się matowa i obsypana białymi płatkami. Jednak należy pamiętać, że nie jest to jedynie problem estetyczny, a łupieżowi często towarzyszą nieprzyjemne objawy jak świąd i wypadanie sierści. Dodatkowo może to być sygnał, że dzieje się coś niepokojącego. Jakie są domowe sposoby na łupież u psa?

Przyczyny łupieżu u psa

Najczęściej u psów występuje wtórny łupież suchy, który jest konsekwencją innych problemów. Wśród przyczyn łupieżu można wymienić: zaniedbania pielęgnacyjne, niewłaściwe kosmetyki, choroby skóry, pasożyty zewnętrzne, niewłaściwa dieta, alergie. Łupież może pojawić się też nagle w sytuacji silnego stresu (np. spotkania z agresywnym psem lub wizyty w gabinecie weterynaryjnym). Łupież może być również konsekwencją poważniejszych chorób np. schorzeniami autoimmunologicznymi, endokrynologicznymi (niedoczynność tarczycy) i zakażeniem pasożytami wewnętrznymi. Dlatego tak ważne jest wdrożenie odpowiedniego działania, a jeśli nie przyniesie ono poprawy, to wizyta u lekarza weterynarii, który przeprowadzi diagnostykę i wdroży właściwe leczenie.

Zaspokojenie psich potrzeb

Pies, tak jak człowiek ma szereg potrzeb, które powinny zostać zaspokojone. W przeciwnym razie obniża się jakość życia psa, co negatywnie wpływa na jego zdrowie. Podstawą jest zapewnienie psu właściwego pożywienia. Nie ma znaczenia, jaki model żywienia wybierzemy, ważne, aby pożywienie było dobrze skomponowane. Długie spacery, kontakt z właścicielem, możliwość zabawy dopasowanej do potrzeb danego psa (zabawy węchowe, szkolenia, nauka sztuczek, zabawy piłką, szarpakiem itp.) oraz kontakty społeczne, czyli spotkania z innymi psami, to coś czego potrzebuje każdy psiak. Długotrwałe niezaspokojenie potrzeb może skutkować przewlekłym stresem, a nawet depresją!

Domowe sposoby na łupież u psa

Warto pamiętać, że domowe sposoby nie przyniosą poprawy, jeśli przyczyną łupieżu jest choroba lub przewlekły stres, a nie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie lub zmiany w opiece nad zwierzakiem. Jednak mogą one przynieść psu ukojenie i wspierać leczenie łupieżu, poprawiając stan skóry i łagodząc swędzenie. Dlatego podstawą jest oczywiście dobry szampon, który będzie miał delikatny skład, w którym znajdują się składniki łagodzące np. pantenol. Po kąpaniu warto stosować płukankę, która pomoże zwalczyć łupież. Należy ją przygotować, mieszając wodę z octem: 1 łyżka octu na każdy litr wody. Stosując płukankę należy omijać miejsca wrażliwe: oczy, nos i uszy. Podczas kąpieli trzeba zwrócić uwagę na temperaturę wody, która powinna wynosić około 37–39 stopni, aby nie powodować dodatkowego stresu. Woda powinna być więc neutralna dla człowieka – ani zimna, ani ciepła. Kąpiele powinny być przeprowadzane, gdy pies jest brudny (w praktyce co 3 – 6 miesięcy), ale w okresie leczniczym mogą być powtarzane co 3 – 4 tygodnie. Psy należy również regularnie czesać. Te o długiej sierści wymagają szczotkowania każdego dnia, a psy krótkowłosy powinny być czesane raz w tygodniu.