Jak stworzyć ogród przyjazny pszczołom?

Popularność ogrodów przyjaznych pszczołom bardzo wzrosła w ostatnich latach. Te pożyteczne owady zapylają drzewa owocowe, produkują też miód, który pełni ważną rolę w naszej diecie. Zagrożeniem dla pszczół są środki ochrony roślin, które niestety stosuje ogromna część rolników. Jak stworzyć ogród, który będzie bezpieczny dla pszczół?

Pszczoły w ogrodzie – dlaczego to dobry pomysł

Stosowanie na szeroką skalę niebezpiecznych środków ochrony roślin przyczynia się do śmierci ogromnej ilości pszczół. Bez pszczół owocowanie wielu krzewów owocowych byłoby niemożliwe. Życia bez tych pożytecznych owadów nie wyobrażają sobie również amatorzy miodu, a także takich produktów jak pyłek pszczeli, czy mleczko pszczele (posiadają one wyjątkowe właściwości prozdrowotne). Zwabienie pszczół do ogrodu to świetny pomysł, gdy chcemy zająć się pszczelarstwem.

Czynnikiem, który powstrzymuje część osób od sadzenia roślin miododajnych jest strach. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że pszczoły nie są dla nas poważnym zagrożeniem. Pszczoła, która użądli człowieka ginie, dlatego atak jest dla niej ostatecznością.

Które rośliny są szczególnie lubiane przez pszczoły?

Większość roślin miododajnych posiada wyjątkowe walory estetyczne, dlatego posadzenie ich to gwarancja, że nasz ogród będzie prezentował się zjawiskowo. W ogrodzie przyjaznym pszczołom można posadzić różnego rodzaju drzewka owocowe (na przykład śliwy, wiśnie i jabłonie), a także wiele gatunków kwiatów. Do najpopularniejszych roślin miododajnych zaliczamy fiołki, astry, wrzos, dalie, słoneczniki, nasturcje.

Roślinami miododajnymi, które można posadzić również na balkonie są: lawenda, kocimiętka, pelargonia, jeżówka purpurowa, lobelia. Pszczoły gustują także w ziołach: lubczyku ogrodowym, dziurawcu zwyczajnym, rumianku, szałwii lekarskiej, tymianku.

Wybór konkretnych roślin miododajnych zależy między innymi od tego ile miejsca mamy w ogrodzie, jaka gleba w nim dominuje. Ważne jest również nasze doświadczenie – jeżeli jesteśmy początkującymi ogrodnikami, wybierajmy rośliny łatwe w uprawie. Pszczoły czują się doskonale w ogrodach utrzymanych w stylu wiejskim (lubią one wiele roślin, które są przez nas uważane za chwasty).

Ogród przyjazny pszczołom – o tym warto pamiętać?

Większość roślin miododajnych potrzebuje dużej ilości światła słonecznego, dlatego zalecane jest, żeby ogród znajdował się w dobrze nasłonecznionym miejscu. Pszczoły są bardzo wrażliwe na środki ochrony roślin, dlatego w miarę możliwości powinniśmy z nich zrezygnować (lub przynajmniej znacząco ograniczyć). Jeżeli mamy problem ze szkodnikami w ogrodzie, do walki z nimi wykorzystajmy ekologiczne środki.

Rośliny miododajne warto nawozić. Do tego celu najlepiej sprawdzą się ekologiczne nawozy z wysoką zawartością fosforu. Pierwiastek ten może pobudzić kwiaty do intensywnego wzrostu.

Warto zdawać sobie sprawę, że ogród przyjazny pszczołom wcale nie musi być duży. Możemy bardzo przysłużyć się tym owadom nawet wówczas, gdy dysponujemy niewielkim kawałkiem ziemi. Wiele gatunków roślin miododajnych można posadzić nawet na tarasie, czy balkonie.

źródło: https://www.esklep.legutko.com.pl/