Dlaczego warto zatrudnić pracowników z Azji?

Dobór personelu to kluczowy aspekt dla stworzenia dobrze prosperującego przedsiębiorstwa. Polskie firmy coraz częściej narzekają na braki w kadrach, a Polacy niechętnie zajmują wolne stanowiska. Do tej pory najbardziej pożądani byli pracownicy z Ukrainy, jednak ich napływ do naszego kraju jest wciąż niewystarczający. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest pozyskiwanie pracowników z Azji.

Inna kultura pracy

Mieszkańcy Azji są wychowani w kulturze gdzie praca jest wartością, dlatego wykonują ją uczciwie i z należytym zaangażowaniem. Podczas okresu zatrudnienia Azjatów jako pracodawca nie spotkasz się z odmową wykonania jakiegokolwiek polecenia, a wszystkie zadania jakie zlecisz pracownikom zrealizują rzetelnie i pełni zapału. Nie mają problemów z pracą w weekendy czy robienia nadgodzin, pracodawcy raczej chwalą chęć przygarnięcia kilku dodatkowych godzin przez mieszkańców Azji. Jest tak ponieważ Azjaci widzą w takich opcjach szansę na większy zarobek.

Również kwestia finansowa ma znaczący wpływ na to jak mieszkańcy Dalekiego Wschodu pracują. Ich stawki na rodzimych rynkach pracy są średnio sześć razy mniejsze niż te które mają szansę otrzymać w Polsce. Mimo że otrzymują i w pełni akceptują stawki o wiele niższe niż te do których przywykli Polacy.

Azjaci przyjeżdżają również pracować na polskim rynku pracy aby podnieść swoje kompetencje zawodowe, ucząc się nowych rzeczy i szkoląc w nowych kierunkach. 

Prawo jest po Twojej stronie!

Pracownicy z Azji mogą zostać zatrudnieni w naszym kraju na okres od roku aż do trzech lat! Jest to świetne rozwiązanie na ciągłe rotacje kadry i problemy ze szkoleniem pracowników na odpowiednie stanowiska. Więc jeśli weźmiemy pod uwagę ograniczony okres zatrudnienia pracowników z Ukrainy, Azjaci wydają się dla pracodawców bardziej atrakcyjni. Ważne jest również to że pozwolenie na pracę w naszym kraju, które otrzymują pracownicy z Azji, upoważnia ich do pracy tylko i wyłącznie u pracodawcy na którego takie pozwolenie zostało wystawione więc przedsiębiorca może mieć pewność że pracownik zostanie z nim na taki okres na jaki został zatrudniony. Sytuacja wygląda inaczej z pracownikami zza wschodniej granicy gdzie pracownik może pracować przez okres sześciu miesięcy u jednego pracodawcy w ciągu roku. Dodatkowo ważny dla przedsiębiorcy jest fakt że w ostatnich latach powstało wiele agencji pracy które zajmują się doborem pracowników oraz pomagają w załatwieniu formalności związanych z zatrudnieniem obcokrajowców dzięki czemu obowiązki pracodawcy spadają do minimum.

Nowoczesny postęp w firmie

Wschodni rynek pracy jest na tak niskim poziomie, że nie tylko robotnicy fizyczni uciekają do pracy za granicą. Ogromną zaletą krajów Dalekiego Wschodu jest fakt że mają dostęp do wielu profesji deficytowych. Chodzi tu między innymi o specjalności takie jak operatorzy i mechanicy maszyn, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, lakiernicy, spawacze, ale także szwaczki, tapicerzy, zawodowi kierowcy oraz wiele innych. Pracownicy pozyskiwani z krajów azjatyckich to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorstw gdzie potrzeba wiele rąk do pracy na duże projekty, a czas realizacji ma być krótki.