Zagłębiowska Mediateka w Sosnowcu, organizator projektu FANTASTYKA2021, serdecznie zaprasza w poniedziałek 20 września 2021 o godz. 18.00 do udziału w spotkaniu autorskim z Wojciechem Orlińskim – dziennikarzem, publicystą, biografem Stanisława Lema. Rozmowę w Auli Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11) poprowadzi Agnieszka Włoka. Wstęp wolny – obowiązują bezpłatne wejściówki.
Stanisław Lem to ikona polskiej fantastyki. Jego powieści ekranizowano, jego imieniem nazywano satelity, a jemu samemu przyznano mnóstwo nagród. Nic więc dziwnego, że jego życie i twórczość nieustannie przyciągają badaczy i literaturoznawców. Jednym z nich jest Wojciech Orliński — dziennikarz, pisarz, tłumacz, publicysta oraz znawca życia i twórczości Lema. To właśnie od naszego gościa dowiemy się jakim Stanisław Lem był człowiekiem i poznamy nieoczywiste motywy jego twórczości.
Spotkanie poprowadzi Agnieszka Włoka — weteranka spotkań z autorami wszelkich gatunków oraz specjalistka do spraw pytań przenikliwych.
Wstęp na spotkanie możliwy będzie tylko z bezpłatną wejściówką (do odbioru w Informatorium Zagłębiowskiej Mediateki – poziom I, w godz. otwarcia placówki). Jedna osoba może pobrać maksymalnie po 2 wejściówki na imprezę. W wyjątkowych sytuacjach dopuszczalne są rezerwacje telefoniczne wejściówek (nr tel. 574 480 779).
Uczestnicy wydarzeń kulturalnych w Zagłębiowskiej Mediatece zobligowani są do:
- dezynfekcji dłoni natychmiast po wejściu do obiektu oraz podczas opuszczania obiektu.
- używania maseczki ochronnej zakrywającej usta i nos od momentu wejścia do opuszczenia terenu MBP.
- okazania przy wejściu pobranej wcześniej z Informatorium wejściówki.
- zachowania dystansu 1,5 m podczas wejścia do obiektu, na korytarzach i w miejscach, w których organizowane są imprezy.
W czasie wydarzenia należy przestrzegać aktualnie obowiązujących norm sanitarnych.
Czym jest Fantastyka2021?
Fantastyka2021 to trwający tydzień projekt Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11 w Sosnowcu), kierowany do miłośników fantastyki i osób, które dopiero chcą wkroczyć w świat magii, niewyjaśnionych zjawisk i tajemnic. W programie m.in.: plenerowy piknik z wikingami, wystawa, spotkanie autorskie, konkurs literacki, seans filmowy, panel dyskusyjny, sesja gier RPG . Wstęp na wszystkie wydarzenia – bezpłatny!
Jakie wydarzenia kulturalne wchodzą w skład tegorocznej – drugiej w historii – edycji Fantastyki?
Będzie można m.in. podejrzeć, jak żyli mieszkańcy północy w czasach wypraw wikingów, posłuchać co ma do powiedzenia Wojciech Orliński na temat życia i twórczości Stanisława Lema, usłyszeć co o kobietach w fantastyce sądzą… kobiety związane z fantastyką, obejrzeć inspirowaną twórczością Stanisława Lema wystawę "Ocean", za pośrednictwem sztuki filmowej przenieść się na krążący nad tajemniczą planetą statek kosmiczny z George’m Clooney’em na pokładzie. To jednak nie wszystko — dla tych, którzy preferują bardziej aktywne uczestnictwo w kulturze, przewidziano kilka godzin w towarzystwie miłośników gier planszowych, pokazową sesję gier RPG oraz konkurs literacki na „Fantastyczne opowiadanie”. Wisienką na torcie będzie specjalna sesja zdjęciowa z wykorzystaniem green screenu, za pomocą której wszyscy chętni będą mogli przenieść się w uwielbiane przez siebie światy wyrwane z kart fantastycznych opowieści polskich i zagranicznych twórców.
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna im. Gustawa Daniłowskiego w Sosnowcu – Zagłębiowska Mediateka
Patron honorowy: Prezydent Miasta Sosnowca Arkadiusz Chęciński.
Partnerzy wydarzenia: Stowarzyszenie Trzy Plansze, Śląski Klub Fantastyki, Grupa rekonstrukcji historycznej „Utgard”, Legion RPG, Centrum Informacji Miejskiej.
Patronat medialny: Czasopismo samorządowe Sosnowca „Kurier Miejski”, Miesięcznik społeczno-kulturalny „Śląsk”, TVS, Bezpłatna gazeta „Twoje Zagłębie” oraz portale internetowe: Sosnowiec.pl, Sosnowiecki.pl, SielsiaKultura.pl, Nakanapie.pl, Fahrenheit.net.pl, Ostatniatawerna.pl, Gavran fan-dom.pl, Fantasmarium.pl, Hipogryf.pl, Katedra.pl, Paradoks.net.pl.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.