Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Sosnowiec

Nowe liczniki sposobem na niepłacących?

Już jesienią Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu wprowadzi testowo nowe rozwiązanie - liczniki przedpłatowe. To rozwiązanie pilotażowe, ale niewykluczone, że jego działanie będzie rozszerzone.

Od kilku lat rośnie ściągalność opłat za mieszkania i media jednak problem zadłużenia w miejskich lokalach jest dość duży. - Choć regularnie dokonujemy windykacji, mieszkańcy sami także spłacają długi, to jednak część lokatorów nadal nie płaci. Ci oczywiście są w mniejszości, ale jednak generują spore straty dla miasta - mówi Rafał Łydek, dyrektor Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych w Sosnowcu.

Pomysłów na to, aby zapobiegać powstawaniu nowych długów jest kilka. Wśród nich pojawiły się teraz liczniki przedpłatowe na wodę. - System działa banalnie. Transakcji dokonujemy bezgotówkowo, przelewem, aby później korzystać z usługi, w tym wypadku z wody - mówi dyrektor Łydek. Liczniki zostaną zainstalowane w jednym z budynków komunalnych na terenie miasta.

Liczniki pojawią się w ciągu kilku tygodni. Aby wykupić dostęp do wody, wystarczy wykonać wspomniany przelew, a w zamian lokator otrzyma kod. Ten będzie upoważniał do wykorzystania określonej ilości wody. Regulamin na razie jest na etapie opracowywania. Wodomierze pojawią się w 27 lokalach mieszkalnych. - Nie ma obaw, że będą doliczane jakiekolwiek opłaty. Koszt wody będzie dokładnie taki sam, jak w przypadku miesięcznych opłat. Zmienią się tylko liczniki i formuła płatności – wtóruje Jeremiasz Złotecki, zastępca dyrektora MZZL ds. techniczno-eksploatacyjnych.

Instalacja ma charakter pilotażowy. Jeśli się sprawdzi, zakład nie wyklucza rozszerzenia o kolejne mieszkania i budynki.