Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Sosnowiec

Wystawa malarstwa Małgorzaty Brodzińskiej

W Galerii Muza przy ul.Warszawskiej 2 w dniach od 13 września - 29 października zaprezentowane zostaną prace Małgorzaty Brodzińskiej.

Droga, którą kiedyś wyruszyła w nieznane, dzisiaj jest drogą, którą powraca. Czy tam, to oczekiwane upragnienie czekało na nią w każdej przestrzeni świata? Czy znalazła to, na co czekała myśląc, muszę wydostać się, a może uciec, w rozerwanym sercu skrzydlate mieć nadzieje i pasję. Rzetelne przygotowanie do tego, czego jeszcze nie widziała, ale przeczuwała. Patrzyła oczami, które chciały zobaczyć. Zobaczyć bajkę przywołaną z dzieciństwa, wychodziła na łąki zielone by malować koniki polne, migotliwe miasta. Blednące kwiaty w wazonie, które zapadały się w sobie jak ich świeżość, stawała się czasem minionym. Powracasz tą samą drogą, którą odeszłaś w zgiełku codziennych ulic, kawiarnianych stolików, czekałaś patrząc w szkiełka pierścionków zaręczynowych. Wybudziły Cię ze snu zgrzytające machiny kaleczące ziemię, będą układać pod fundamenty ciężkie kamienie. Ty pragniesz być szczęśliwą, wypełnić, przepełnić tworzeniem to mgnienie.

Pisząc te słowa, mam przed oczami postać pełną dobroci, wrażliwości i woli spełnienia. Tą osobą jest Małgorzata Brodzińska. Nie dostawszy się na akademię sztuk pięknych w kraju, wyjechała do Francji, by podjąć studia na Paryskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tam doskonaliła swój warsztat malarski, talent i artystyczną wrażliwość. Te wartości stały się sprzymierzoną siłą w powrocie po latach przerwy do spełnienia się jako artysta malarz. Konstruować, układać formy, nastroje. Artystka w niezwykły sposób wypowiada się, dążąc do harmonii, równoważąc podziały w przestrzeni malarskiej. W jej pracach człowiek staje się centrum obrazu w dialogu ze współczesnością. Artystka pracuje szybko, próbując pędzlem dogonić myśli i czas. Dzięki zdobytym umiejętnościom warsztatu malarskiego z trafnością nakłada na płótno farbę olejną lub otwiera, to zamyka przestrzenie w rysunku. Ta pasja malarska i siła zmagania z materią stają się sztormem, jednością żywiołów. Kiedy zwątpienie pojawia się w tej walce, ratują artystkę wiara i nadzieja, bo wszystko się odmieni w blasku wschodzącego słońca i stanie na początku nowej drogi. Tak jest w procesie twórczym, kiedy szukasz tych nienazwanych jeszcze światów. Zachęcam, by w drodze biegnącej od M do M zatrzymać się, zapatrzeć w te wyjątkowe prace malarskie i rysunki, przejść tą drogą razem z artystką Małgorzatą Brodzińską, której składam gorące gratulacje życząc, by dalej trwała ta podróż prowadząca przez pasję do piękna pisze Czesław Gałużny  opiekun artystyczny Grupy Plastycznej Relacje.

 

Wystawa:

13.09 - 29.10.2021

Galeria MUZA

ul. Warszawska 2, Sosnowiec

 

Wernisaż wystawy:

16.09.2021 g. 18.00

Galeria MUZA

ul. Warszawska 2, Sosnowiec

 

Wstęp wolny