Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Sosnowiec

Tablica upamiętniająca ofiary niemieckiego obozu odsłonięta

W piątek 16 lipca przy ulicy 1 Maja odsłonięto obelisk upamiętniający więźniów – Polaków oraz obywateli innych narodowości, którzy byli przetrzymywani i katowani w fabrycznych halach przez gestapo.

Jesienią 1939 roku w opustoszałych halach fabryki Schoena niemiecka administracja wojskowa utworzyła obóz dla żydów (Judenlager). Oprócz Polaków w obozie przetrzymywani byli żydzi z Czech, Moraw, Węgier i Rumunii. Więźniowie byli poddawani dotkliwym represjom, wykorzystywano ich też do prac przymusowych na terenie Sosnowca.

W roku 1940 obóz przekształcono w zastępcze więzienie policyjne, nadal prowadzone przez SS-Sonderkommando w którym wciąż znęcano się nad osadzonymi podczas prowadzenia śledztw doprowadzając w ten sposób do śmierci wielu osadzonych. Wielu więźniów zostało wywiezionych do obozów zagłady.

W lutym 1941 roku więzienie przeniesiono z Sosnowca do Mysłowic, a w uporządkowanych halach fabrycznych założono warsztaty stolarskie.

Dotychczas to miejsce nie była upamiętniane, ale to zmieniło się 16 lipca. Właśnie w piątek, na skwerze przy dawnym Pałacu Schoena (ul. 1 Maja 19), odsłonięto obelisk upamiętniający więźniów – Polaków oraz obywateli innych narodowości, którzy byli przetrzymywani i katowani w fabrycznych halach przez gestapo oraz personel więzienia.

Inicjatywa podjęta przed kilkoma laty przez Klub Gazety Polskiej i mieszkańców Sosnowca, dzięki współpracy z Urzędu Miasta z Instytutem Pamięci Narodowej, w piątek ostatecznie miała swój finał.

Galeria zdjęć z odsłonięcia - kliknij tutaj