Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Sosnowiec

Zakup tabletu graficznego - co jest najważniejsze?

Porządny tablet graficzny jest podstawowym narzędziem pracy dla grafika. Daje dużo większe możliwości od komputera czy laptopa i pozwala przede wszystkim “poczuć” tworzony projekt. Tworzenie bardziej skomplikowanych kompozycji i połączeń staje się dużo łatwiejsze, ponieważ możemy je narysować odręcznie. Jednocześnie tablet jest lepszy niż kartka, ponieważ “wybacza” nam błędy i pozwala na wiele modyfikacji. O czym warto pamiętać, kiedy planujemy zakup pierwszego tabletu graficznego?

Tablet graficzny - na jakie parametry zwrócić uwagę podczas wyboru?

Tablety graficzne, choć z pozoru nie są skomplikowane, charakteryzują się dość dużym poziomem zaawansowania technologicznego. Posiadają one wiele parametrów, które wpływają na komfort użytkowania. Mają one również znaczenie pod kątem jakości projektów, które będziemy wykonywać. O jakich parametrach mowa?

Ilość stopni nacisku

Stopnie nacisku w skrócie oznaczają to, jak dobrze urządzenie rozpoznaje siłę, z jaką naciskamy rysikiem na ekran. Im mocniej to robimy, tym ciemniejsza i grubsza powinna być linia - jak to łatwo zaobserwować na kartce papieru. Analogicznie do klasycznego rysunku, tablet graficzny powinien zapewniać możliwie jak najdokładniejsze wykrycie siły nacisku. Im więcej stopni nacisku - tym lepiej. Obecnie nie warto zwracać uwagi na urządzenia, które proponują mniej niż 8000 stopni nacisku.

Rozdzielczość wejściowa

Rozdzielczość wejściowa to innymi słowy cyfrowe wymiary obrazu, który tworzymy. Na etapie tworzenia projektu graficznego powinna być ona jak największa. Dzięki temu, gdy zeskalujemy obraz do mniejszych rozmiarów, będzie on wyglądał dużo lepiej. Im większa rozdzielczość wejściowa, tym więcej szczegółów jesteśmy w stanie uchwycić projektując grafikę, co przekłada się na ostateczną jakość projektu.

Odświeżanie

Na tablecie nie rysujemy naprawdę. Pod wpływem nacisku wytwarzany jest sygnał, który powoduje uruchomienie algorytmu odpowiedzialnego za generowanie obrazów na ekranie. To, jak szybko te obrazy się pojawiają, jest uwarunkowane przez prędkość odświeżania. Ta również powinna być jak najwyższa, ponieważ tylko wtedy możemy mówić o jakichkolwiek naturalnych odczuciach z tworzenia grafiki. Jeśli obraz odświeża się na bieżąco - od razu widzimy, jak każda linia komponuje się z resztą i możemy albo cofnąć ruch, albo kontynuować pracę.

Wymiary ekranu

W kwestii wymiarów ekranu nie możemy mówić jednoznacznie o dobrych lub złych. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że profesjonaliści zazwyczaj pracują na dużych ekranach, bo są one po prostu wygodniejsze pod kątem użytkowania. Jeśli jednak zabieramy ze sobą tablet w różne miejsca, powinniśmy celować w nieco mniejszy rozmiar. Dzięki temu będziemy mogli go schować chociażby to torby na laptopa czy teczki, którą ze sobą nosimy. Gdy będziemy chcieli chwilę popracować - po prostu wyciągamy tablet i działamy.

Funkcjonalności i dodatkowe ulepszenia

Wszystkie wyżej wymienione parametry to zaledwie podstawowy zakres specyfikacji tabletów graficznych. O ile w przypadku urządzeń dla początkujących nie będziemy mogli liczyć na żadne dodatkowe funkcje, o tyle profesjonalne tablety oferują już znacznie więcej. Najlepszym przykładem jest tutaj wykrywanie kąta nachylenia pióra. Dla amatorów ta funkcja nie będzie miała dużego znaczenia - jednak dla profesjonalnych rysowników czy grafików jej obecność robi wręcz kolosalną różnicę.

Producenci tabletów graficznych, na których warto zwrócić uwagę

Różnego rodzaju tabletów graficznych na rynku nie brakuje. Na niektórych producentów jednak warto szczególnie zwrócić uwagę. Przykładem będą tutaj tablety graficzne HUION, które dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym są jednymi z najczęściej kupowanych produktów na rynku. Marka oferuje szeroki wybór nie tylko pod kątem rozwiązań, ale również cen - co można zaobserwować chociażby tutaj: https://solectric.sklep.pl/tablety-graficzne-huion - dzięki czemu zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści są w stanie się odpowiednio zaopatrzyć.

Gdzie szukać tableta graficznego? Dla początkującego i dla profesjonalisty

Jeśli interesuje nas zakup tabletu graficznego, zdecydowanie najlepszym miejscem do poszukiwań będzie internet. Będziemy mogli bowiem porównać ze sobą niezliczoną ilość ofert sprzedaży poszczególnych modeli. Warto zacząć od renomowanych sklepów, takich jak Solectric, bowiem oferują one często najatrakcyjniejsze warunki cenowe spośród wszystkich innych dostępnych na rynku. Dla kupujących oznacza to najlepszy jakościowo towar w możliwie najniższej cenie.