Pomiar poziomu wody może odbywać się nie tylko za pomocą tradycyjnych miar. Obecnie w tym celu stosuje się również bardziej zaawansowane rozwiązania jak radarowy pomiar poziomu wody.
Czym jest radarowy pomiar poziomu wody?
Prowadzenie pomiarów poziomu wody w otwartych zbiornikach i kanałach może być zawodne, jeżeli nie wykorzysta się odpowiedniej metody pomiarowej. Gdy ważne jest uzyskanie wysokiego poziomu precyzji wyników, coraz częściej stosuje się radarowy pomiar poziomu wody - https://www.enko-pomiar.pl/radarowy-pomiar-przeplywu,58 Do wykonania radarowego pomiaru poziomu wody stosowane są przepływomierze radarowe. To niewielkie urządzenia, które montuje się nad lustrem wody, dlatego prowadzony pomiar odbywa się wtedy bezkontaktowo. W efekcie nie dochodzi do zabrudzenia czujnika, co może prowadzić do pojawienia się nieprawidłowych wyników pomiarów. Dodatkowym atutem radarowego pomiaru jest możliwość współpracy z zewnętrznymi systemami, na przykład z modułami telemetrycznymi do przesyłu pobranych informacji o wynikach oraz systemami SCADA, które pozwalają na automatyzację procesów.
Gdzie najczęściej stosowany jest radarowy pomiar poziomu wody?
Metoda jak radarowy pomiar poziomu wody rekomendowana jest głównie w kanałach otwartych i zbiornikach otwartych. Wówczas przepływomierz może być umieszczony bezpośrednio nad miejscem przepływu wody, na przykład spustem, aby na bieżąco kontrolować jej ilość.
Przykładowe zastosowanie pomiarów radarowych:
- energetyka wodna
- kanały przemysłowe
- kanały burzowe
- oczyszczalnie ścieków
- procesy technologiczne w firmach
- sieci kanalizacyjne
- ujścia odpływów
- rzeki
Co można zyskać, wybierając radarowy pomiar poziomu wody?
Prowadzony za pomocą przepływomierzy radarowych pomiar poziomu wody wyróżnia się szeregiem korzyści w stosunku do innych typów pomiarów, na przykład czujników zanurzeniowych. Główną zaletą jest bardzo dokładny pomiar przepływu, nawet wtedy, gdy jest on znaczny. Dzięki temu radarowy pomiar poziomu wody dostarcza precyzyjne informacje dotyczące poziomu wody. Drugą ważną zaletą jest pomiar bezkontaktowy, co zostało wspomniane już wcześniej. W rezultacie pomiary mogą być wtedy bardziej efektywne i wiarygodne. Przepływomierze są również umieszczane w szczelnych obudowach, dlatego nie są one narażone na uszkodzenie pod wpływem kontaktu z wodą. Nie ma zatem konieczności przygotowywania pomieszczenia pomiarowego – przepływomierz umieszczany jest bezpośrednio nad miejscem pomiaru.
W przypadku pomiarów radarowych nie ma też potrzeby prowadzenia ich ręcznie – urządzenie jest bezobsługowe, a dzięki temu, że współpracuje z systemami telemetrycznymi, systemami SCADA możliwe jest jeszcze łatwiejsze gromadzenie danych.