Jak sprawdzić źródło pochodzenia wiadomości w Internecie?

Fake newsy zalewają masowo Internet, nie oszczędzając żadnych branż i tematów, dlatego warto upewniać się, że informacja, którą czytamy, jest prawdziwa. Dotyczy to w szczególności wiadomości, które na pierwszy rzut oka wydają się nieprawdopodobne. Jak zatem sprawdzić wiarygodność źródła?

Powielanie nieprawdziwych informacji może być bardzo kłopotliwe, zwłaszcza jeśli są to fake newsy, na których opieramy podjęcie jakiejś decyzji. Dodatkowo udostępniając takie wiadomości, łatwo jest się ośmieszyć. Wbrew pozorom weryfikacja wiadomości i jej źródła nie jest trudna. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na portal, na którym została zamieszczona informacja, chociaż oczywiście i na dużych, rzetelnych stronach zdarzają się wpadki.

Należy zawsze sprawdzić również autora – podpis imieniem i nazwiskiem, a do tego kilka informacji o autorze podnoszą wiarygodność tekstu. Natomiast brak jakiejkolwiek informacji o tym, kto opublikował treść, zwłaszcza w przypadku istotnych wiadomości, czy przełomowych odkryć sprawia, że można podejrzewać, że jest to zwykły wymysł.

Data publikacji – zdarza się, że sama data opublikowania tekstu nie zgadza się z zamieszczoną treścią. To oczywisty znak, że wiadomość jest fałszywa. Tak może być np. w przypadku ważnych wydarzeń z życia politycznego.

Brak poprawności językowej i oczywiste błędy stylistyczne zazwyczaj świadczą również o niskiej jakości merytorycznej publikacji.