Świat poznajemy przez zabawę. Na co zwrócić uwagę kupując quizy dla dzieci

Dzieci lubią zgadywanki, cieszą się także kiedy mogą popisać się przed rodzicami swoją wiedzą z jakiejś dziedziny. Dlatego organizowanie quizów dla dzieci, czy to w formie tradycyjnej na kartce papieru, czy też przez zakup odpowiedniej gry, jest bardzo dobrym pomysłem. Zaczniemy od wersji tradycyjnej, nie wymagającej nakładów finansowych, a potem podpowiemy jakie quizy dla dzieci warto zakupić.

Kalambury lub Państwa-Miasta

Pierwszą z gier, w przypadku której potrzebujemy jedynie nieco czasu na przygotowanie, ale nie potrzebujemy nic poza kartką i długopisem są kalambury. Znana zabawa z pokazywaniem i rysowaniem haseł zapisanych na kartkach podoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. W wersji dla młodszych dzieci, które nie potrafią jeszcze czytać dobrym wyborem będą obrazki, które będą musiały przedstawić za pomocą innych słów lub pokazywania. W wersji tradycyjnej mamy oczywiście nazwy, cytaty czy tytuły zapisane na kartce, ale zasady pozostają podobne, z tą różnicą, że tutaj możemy posłużyć się jeszcze rysunkiem. Oczywiście jeśli wydaje Ci się to zbyt wiele zachodu, to możesz też zakupić kalambury w wersji gry planszowej. Innym pomysłem będą znane Państwa-Miasta, ale w tą grę można zagrać z dziećmi w wieku szkolnym, bo wymaga już większej wiedzy. Można wymyślać różne kategorie, takie jak Państwa, Miasta, Rzeczy, Rośliny, Zwierzęta, Ludzie itp. Jedna osoba w myślach wymienia kolejne litery alfabetu, a druga mówi: stop. Ta litera, na którą wypadnie jest tą, od której musza zaczynać się wyrazy pasujące do poszczególnych kategorii. Wygrywa ten kto skończy szybciej bądź też wypełni wszystkie kategorie podczas, gdy innym uczestnikom gry to się nie uda.

Planszówki w wersji quizów - co warto wybrać?

Oczywiście quizy można również zakupić w formie gier planszowych. Tu doskonałym wyborem jest gra "5 sekund", Na każdej karcie znajduje się zadanie i trzeba je wykonać właśnie w ciągu 5 sekund, jeśli się nie uda kolejka przechodzi na kolejną osobę. Oczywiście te zasady można zmodyfikować i odpowiadać po kolei, a później zliczać punkty. Jedno z pytań może brzmieć: "Wymień trzy imiona żeńskie na M". Pytania są różnorodne i zaskakujące, z różnych kategorii, a dziecko może ćwiczyć działanie pod presją, radzenie sobie z drobnym stresem, rywalizacją, a także szybkość kojarzenia. Quizy mogą dotyczyć rozmaitych dziedzin, np. historii, gdzie należy umieć umiejscowić dane miejsce w czasie względem innych przedstawionych na fotografiach albo też biologii i znajomości zwierząt świata albo ulubionego sportu. Ciekawą grą nieco nawiązującą do "5 sekund" ale bardziej nowoczesną są Tagi. Tutaj można powiedzieć, że jest to gra nieco podobna do wspomnianej zabawy Państwa-Miasta. Losuje się bowiem kategorię i literę, a następnie w ciągu 15 sekund należy podać jak najwięcej wyrazów zaczynających się na tę literę i pasujących do danej kategorii. Nietypowym quizem bo nie tyle sprawdzającym wiedzę, co zdolności kojarzenia jest Cubes. Tutaj mamy symbole na kostkach i rzucamy kostką, tworząc historię, w której chronologicznie pojawiają się elementy związane z danymi obrazkami.

Tak naprawdę quizy są atrakcyjną zabawą dla całej rodziny. Niektóre z nich mogą nas wiele nauczyć, wszak można wybrać takie bardziej tradycyjne, gdzie odpowiedzi wypisane są na tyłach kart. Zatem nawet nie znając odpowiedzi, z czasem uczymy się coraz więcej. Rywalizacja, ale zdrowa, dużo śmiechu, a przy tym nabywanie wiedzy mimochodem, to główne zalety quizów, dlatego warto stawiać na tę formę rozrywki.