Spółka cywilna jest stosunkowo dobrą formą współpracy, jeśli dotyczy pierwszej i niezbyt dużej działalności gospodarczej. Tak naprawdę spółka ta nie należy do kategorii spółek prawa handlowego, lecz jest umową zobowiązaniową, która podlega pod przepisy Kodeksu cywilnego. Jak jednak założyć taką spółkę? Odpowiedzi można znaleźć m.in. na stronie https://www.inlegis-gliwice.pl/
Do czego przydaje się kancelaria prawna?
Wsparcie kancelarii prawnej jest potrzebne, jeśli zamierzacie Państwo otworzyć pierwszą w swoim życiu działalność gospodarczą, a do tej pory nie mieliście do czynienia z przepisami prawnymi. Procedura administracyjna w takim zakresie, choć niezbyt skomplikowana, niedoświadczonej osobie może przysporzyć kłopotów, a z pewnością zmarnować pewną ilość czasu.
Założenie spółki cywilnej mieści się w zakresie działalności kancelarii prawnych funkcjonujących na terenie całej Polski, dotyczy to także wspomnianej na wstępie kancelarii InLegis w Gliwicach. Proponuje ona naprawdę ciekawą ofertę, wychodząc naprzeciw swoim klientom i regularnie publikując wysokiej jakości treści prawne.
Oczywiście to zaledwie cząstka tego, co oferuje InLegis. Przejdźmy jednak do spraw zawiązanych z zakładaniem spółki cywilnej.
Spółka cywilna
Spółka prawa cywilnego jest formą umowy o charakterze zobowiązaniowym. Nie jest odrębnym bytem prawnym, tak jak ma to miejsce w przypadku spółek prawa handlowego (np. spółki jawnej czy z ograniczoną odpowiedzialnością).
Założenie spółki cywilnej nie jest trudne, w pierwszej kolejności wymaga oczywiście wpisania poszczególnych osób do CEIDG a następnie sporządzenia stosownej umowy pomiędzy przyszłymi wspólnikami. Zobowiązanie powinno być zawarte w formie pisemnej, w treści takiej umowy powinny zaleźć się następujące informacje:
- dane wspólników,
- data zawarcia umowy,
- cel gospodarczy spółki wraz z określeniem sposobu jego osiągnięcia,
- zakres działalności wyrażony odpowiednim kodem PKD,
- wielkoś
- wkładów własnych,
- zasady podziału zysków,
- prowadzenie spraw spółki i jej reprezentacja.
Kolejnymi krokami będą:
- zgłoszenie do GUS i uzyskanie nr REGON spółki,
- zgłoszenie identyfikacyjne do urzędu skarbowego i uzyskanie NIP spółki. Przy zgłoszeniu należy uiścić podatek od czynności cywilnoprawnej, jaką jest zawarcie umowy,
- uzupełnienie przez wspólników informacji o numerach NIP i REGON spółki.
Czy założenie spółki cywilnej wymaga wsparcia prawnego?
Pierwsze założenie własnej działalności gospodarczej nie wymaga obowiązkowego wsparcia prawnego, choć warto z niego skorzystać. Powodem jest tutaj czas i oszczędność nerwów. Procedury rejestracyjne mogą okazać się bardzo skomplikowane, szczególnie jeśli ktoś do tej pory w ogóle nie miał z nimi do czynienia.
W praktyce wielu Polaków chętnie korzysta ze wsparcia prawnego – wpływ na taki stan rzeczy ma m.in. niedostateczna wiedza i brak doświadczenia obywateli w wykorzystywaniu przepisów. Nie bez znaczenia pozostaje także wysoka częstotliwość zmian w obowiązujących regulacjach. W przypadku sporządzania umów (także tych dotyczących spółek cywilnych), pomoc dobrego prawnika jest w zasadzie nieodzowna.
Czy prawnik jest potrzebny? Moim zdaniem tak. Oczywiście każda sprawa jest inna i wymaga przeprowadzenia dokładnej analizy, jednak w zasadzie przy każdym problemie prawnym warto skorzystać z pomocy fachowca. Samodzielne próby rozwiązania sprawy są bardzo ryzykowne, zwłaszcza jeśli dana osoba w ogóle nie miała do czynienia ze stosowaniem przepisów – wyjaśnia Mirosław Ochojski, prawnik z Kancelarii Inlegis.
Jeśli potrzebujecie Państwo wsparcia prawnego, zachęcamy do odwiedzenia portalu Kancelarii Prawnej InLegis. Znajdziecie tam nie tylko ofertę konkretnych usług prawnych, ale także aktualizowaną i poszerzaną bazę artykułów, która w przystępny i darmowy sposób może pomóc w rozwiązaniu pojawiających się problemów.