Już w najbliższy czwartek 30 lipca o godz.17.00 rozpocznie się kolejny spacer po Sosnowcu. Tym razem odbędzie się on śladami 25 tysięcy mieszkańców Sosnowca.
Przedwojenny Sosnowiec stanowił swoisty tygiel kulturowy. Oprócz Polaków, największą grupę narodowościową stanowili Żydzi, choć nie brakowało też Francuzów, Rosjan czy Niemców. Wszyscy oni mieszkali obok siebie. Podczas II wojny światowej większość sosnowieckich Żydów zginęła w zorganizowanej przez Niemców zagładzie. Ci, którzy przeżyli osiedlali się często w miejscach gdzie zastał ich koniec wojny. Mało który z ocalałych zdecydował się wrócić do Sosnowca. To o nich wszystkich będzie ta opowieść...
Wycieczka będzie przebiegać szlakiem sosnowieckiej społeczności żydowskiej po terenie śródmieścia Sosnowca. Odwiedzimy miejsca związane z żydowskim życiem religijnym, gdzie były mykwy, domy modlitwy, synagogi, zobaczymy miejsca związane z chasydyzmem, ortodoksyjnymi czy reformowanymi Żydami. Oczywiście nie zabraknie wspomnień o znanych żydowskich mieszkańcach miasta tj. Władysławie Szpilmanie, Jakubie Zimie czy Belli Darvi.
Będziemy też mówić o życiu codziennym, panujących zwyczajach, czy życiu społeczno-polityczno-kulturalno-sportowym i jego przejawach w postaci żydowskich organizacji, klubów i stowarzyszeń. Spacer poprowadzi Grzegorz Onyszko – przewodnik, historyk i publicysta.
Zbiórka: Parking przy Teatrze Zagłębia (ul. Teatralna 4). Godz. 17.00.
Jeśli chcesz z nami wyruszyć, wystarczy, że przyjdziesz na miejsce zbiórki - nie musisz się zapisywać, czy wykupywać biletu - WSTĘP WOLNY! :)
Uczestnicy biorą udział w spacerze na własną odpowiedzialność. Organizator nie zwraca kosztów przejazdu i ubezpieczenia. W związku z zagrożeniami Covid-19 prosimy o zastosowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa, w tym o zachowywanie pomiędzy uczestnikami odległości 1,5m.
Spacery teatralne literacko-historyczne zostały dofinansowane w ramach otwartego konkursu ofert na realizację w 2020 r. zadań publicznych Miasta Sosnowca w zakresie kultury.
Organizatorem jest Fundacja Szafa Gra. Partnerem projektu jest Teatr Zagłębia w Sosnowcu