Jak wygląda i do czego służy przyłbica ochronna?

Większość osób kojarzy przyłbice jako element ekwipunku rycerskiego, który jest formą hełmu. Jednak obecnie przyłbice również wykorzystuje się jako środek ochrony twarzy przed zanieczyszczeniami i urazami mechanicznymi. Mają one zastosowanie w wielu branżach, a także stanowią środek ochrony osobistej. A czym właściwie są przyłbice ochronne i w jaki sposób je wykorzystać?

Co to jest przyłbica?

Nowoczesne przyłbice mają formę maski, która osłania całą twarz. Ich konstrukcja jest bardzo prosta i składa się z przezroczystej tarczy ochronnej przymocowanej do paska. Opaskę nakłada się na głowę w taki sposób, aby przednia ściana osłony w całości osłoniła twarz i nie zaburzała pola widzenia. Dobra przyłbica ochronna powinna być wygodna i mieć ergonomiczny kształt, który nie będzie przeszkadzał w wykonywaniu pracy. Takie osłony mają za zadanie chronić twarz, dlatego znajdują szerokie zastosowanie w wielu zawodach.

Gdzie kupić przyłbice ochronne?

Środki ochrony osobistej są sprzedawane głównie w sklepach medycznych i z artykułami BHP. Przyłbice można także zamówić w internecie, na przykład na stronie hurtowni OpenGift: https://www.opengift.pl/przylbica-ochronna/. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że przyłbicę ochronną można dowolnie spersonalizować poprzez nadrukowanie na opaskę swojego napisu. Może to być np. nazwa firmy lub kliniki dentystycznej – jeżeli zamówienie dotyczy przyłbicy stomatologicznej. Mimo że nie ma to znaczenia dla skuteczności ochrony, to pracownik w takiej masce będzie wyglądał profesjonalnie, co przełoży się na wizerunek firmy.

Przyłbica ochronna do pedicure

W branży kosmetycznej konieczna jest ochrona twarzy, aby zabezpieczyć śluzówkę nosa, oczu i ust przed szkodliwymi czynnikami. W tym przypadku przyłbica może być wykorzystania podczas wykonywania zabiegów związanych z koniecznością piłowania paznokci. Przyłbica ochronna do pedicure osłania twarz przed unoszącymi się w powietrzu pyłami i zanieczyszczeniami, które mogą wpłynąć drażniąco na drogi oddechowe. Dbając o wizerunek salonu, również warto zdecydować się na zamówienie przyłbicy z nadrukowanym logo firmy na opasce.

Przyłbica ochronna do hełmu

Konieczność ochrony występuje w wielu zawodach, w których pracownicy narażeni są na działanie odprysków, opiłków czy substancji chemicznych. W takich branżach stosuje się zwykle przyłbice ochronne do hełmu, które ochraniają również głowę. Ich konstrukcja nie różni się od tradycyjnych przyłbic, jednak często jest wyposażona w dodatkową osłonę na uszy i kark. Takie zabezpieczenie jest wykorzystywane między innymi przez elektryków, spawaczy, lakierników czy stolarzy.

Przyłbice stomatologiczne

W gabinetach stomatologicznych przyłbica jest elementem standardowego wyposażenia. Osłony twarzy wykorzystuje się podczas zabiegów dentystycznych, związanych z koniecznością wiercenia i przeprowadzania procedur chirurgicznych. Przyłbica stomatologiczna chroni przed pyłem oraz substancjami wykorzystywanymi w leczeniu zębów. Dodatkowo stanowi formę ochrony przed zarazkami przenoszonymi drogą kropelkową.

Przyłbica ochronna do własnego użytku

Osłonę twarzy można wykorzystać także we własnym zakresie. Przyłbica przyda się podczas kontaktu z osobą zakaźnie chorą, gdyż stanowi barierę przed wirusami i bakteriami. Oprócz tego zapobiega dotykaniu twarzy, co minimalizuje ryzyko przenoszenia zarazków w okolice oczu, nosa i ust. Ze względu na uniwersalną konstrukcję, przyłbice ochronne do pedicure sprawdzą się tak samo w innych branżach, gdzie zachodzi konieczność stosowania dodatkowych środków ochrony osobistej.

Jak zatem widać, ten środek ochrony osobistej można zastosować zarówno w sytuacjach zawodowych, jak i w życiu osobistym. Dlatego warto rozważyć wyposażenie się w nowoczesne przyłbice.