Na czym polega obróbka CNC?

Chyba każdy spotkał się kiedyś z pojęciem automatyzacja produkcji”. Przemysł zawsze dążył do jak największej wydajności, a równolegle z podziałem pracy na drobne, powtarzalne czynności, pojawiły się maszyny wykonujące część z nich.
Obróbka CNC i jej początki
Obróbka CNC to nic innego, niż tworzenie mniej lub bardziej złożonych algorytmów działania, które przekazuje się maszynom. Warto jednak wiedzieć, że jeszcze przed rozpowszechnieniem się stosowania komputerów istniały sposoby zapisywania takich instrukcji pierwsze maszyny NC (Numerical Control) były wprawdzie pozbawione możliwości zmiany programu, ale i tak stanowiły przełom w produkcji. Wprowadzenie do użytku mikrokomputerów umożliwiło zaprojektowanie maszyn, którym można było dawać różne instrukcje, w zależności od potrzeby tak narodziła się obróbka CNC, czyli Computerized Numerical Control komputerowa kontrola numeryczna. Od tego czasu zmianie ulegał sposób programowania i zapisu informacji, ale poza udoskonaleniami idea pozostała ta sama: raz zaprogramowana maszyna wykonuje ogromną ilość identycznych egzemplarzy danego produktu przy stosunkowo niewielkim nadzorze człowieka.
Ciekawostką jest, że początków kontroli numerycznej można upatrywać w wynalazku z 1805 roku maszyny do zaplatania sieci autorstwa Josepha Marie Jacquarda.
Współczesna obróbka CNC
Mimo, że zmiany w technologii obróbki CNC są raczej udoskonaleniami programowania i wydajności, to możliwości tej technologii stale rosną. Maszyny do przemysłowej obróbki CNC są bardzo drogie, dlatego są wykorzystywane przede wszystkim w wielkich zakładach, takich jak https://sbg.barosz.pl/technologia/obrobka. Warto jednak wiedzieć, że niektóre czynności, które można uznać za obróbkę CNC, są dostępne niemal dla każdego najbardziej oczywistą jest druk 3D. Choć nie jest to tak imponujące, jak obróbka CNC w przemyśle metalurgicznym, to wykorzystanie druku 3D opiera się na podobnej zasadzie: w programie tworzy się instrukcję dla urządzenia, a za pomocą odpowiedniego sterownika algorytm ten instruuje narzędzie, w jaki sposób ma się poruszać, by uzyskać pożądany efekt końcowy.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski