Jak powstaje kamień kwarcowy?

3 min czytania
Jak powstaje kamień kwarcowy?

Spośród powszechnie dostępnych i coraz bardziej popularnych materiałów znajdujących swoje zastosowanie w wyposażeniu wnętrz, da się wyróżnić wiele, które zasługują na uwagę. Jednak szczególnym wariantem godnym wyboru jako element dekoracyjny i przydający dobrego stylu naszemu mieszkaniu będzie kamień kwarcowy oraz inne wyroby z kwarcu. Na rynku pojawiły się takie opcje jak chociażby tak popularne ostatnio płytki naścienne z kamienia naturalnego.

Aby zapewnić im twardość i trwałość, wykorzystuje się często właśnie kwarc, czy piasek kwarcowy. Jest on materiałem naturalnym, częścią skorupy ziemskiej, więc zastosowany w domu pomoże nam się na pewno poczuć nieco bliżej natury. Oprócz płytek naściennych możemy użyć go w charakterze parapetu czy blatu. Ale czym właściwie jest taki kamień kwarcowy i jak powstaje? Jest to płyta, używana jako blaty kuchenne, czy łazienkowe oraz parapety okienne. Oczywiście to tylko jej podstawowe zastosowania, gdyż możemy ją znaleźć również w innych miejscach i wykorzystaną do innych celów. Taka kamienna płyta powstaje na skutek formowania piasku kwarcowego, żywicy, pigmentu oraz innych składników pomocniczych. W zależności od pigmentu powstaje kamień kwarcowy biały , szary, czy też innego koloru. Formowanie takie odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze i pod wysokim ciśnieniem w próżni. Przy innych sposobach formowania, takich jak odlewaniu, czy zastosowaniu niskiego ciśnienia mówi się o tak zwanych pseudo kwarcu lub sztucznym kwarcu, gdyż nie zachowuje on wszystkich właściwości, które powinien mieć oryginalny kamień kwarcowy. Tak samo sprawa się ma przy zastosowaniu niskiej temperatury utwardzania, wynoszącej mniej niż 100 stopni Celsjusza. Jeśli chodzi o składniki pomocnicze, pełniące rolę wypełniacza, to w kamieniu kwarcowym na ścianę znajdziemy na przykład krzemionkę, piasek formierski, czy tłuczone szkło.

W przypadku kamienia używanego w blatach kuchennych, czy łazienkowych struktur będzie nieco inna, choć można zastosować te same wypełniacze, uzupełniając je na przykład piaskiem morskim. Dobrze dobrane składniki pomocnicze mogą również wpłynąć na jakość powstałego kamienia kwarcowego, a także ułatwić lub przyspieszyć proces produkcji, a w konsekwencji zapewnić produkt o dłuższej żywotności i gwarancji. Oczywiście wszelkie tego rodzaju zabiegi będą miały wpływ na koszt produktu końcowego. Jeśli więc chodzi o kamień kwarcowy cena będzie zależeć w dużej mierze od techniki produkcji, ale również od zastosowania określonych materiałów. Jak już wspomnieliśmy wyżej, jeśli zastosuje się niską temperaturę lub niskie ciśnienie, ale również składniki o niezbyt dobrej jakości, powstanie tak zwany pseudo kwarc, który na pewno będzie tańszy, ale nie zapewni nam tak długiej gwarancji użytkowania ani tak dobrej jakości jak prawdziwy kamień kwarcowy. Przy wyborze warto więc zastanowić się, czy naprawdę warto zaoszczędzić, a już po niedługim czasie narzekać na jakość zakupionego kamienia kwarcowego, czy może lepiej zainwestować w produkt o wysokiej jakości, który będzie nam służył latami.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

otososnowiec_kf