Żywność posiada określoną trwałość. Aby ją oznaczyć, wykonuje się specjalne badania przechowalnicze żywności.

Według Rozporządzenia (WE) 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002, które dotyczy prawa żywnościowego, w sprzedaży nie mogą znajdować się niebezpieczne produkty spożywcze. W związku z tym każdy producent żywności ma obowiązek zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo swoich produktów przez wskazany okres.

Trwałość produktów spożywczych zależna jest od szeregu różnych czynników, w tym od jej typu, metody produkcji czy zastosowanych sposobów konserwacji. Właśnie dlatego wykonuje się specjalne badania przechowalnicze żywności, które mają na celu określenie jej trwałości i wyznaczenie daty ważności.

 

Na czym polegają badania przechowalnicze żywności?

Badania przechowalnicze żywności to specjalny typ badań, które polegają na analizie produktów spożywczych w danych odstępach czasowych dla określenia ich bezpieczeństwa.

W trakcie badań tego rodzaju pod uwagę bierze się wiele parametrów, w tym między innymi określa się czystość mikrobiologiczną żywności oraz jej właściwości fizyczne i chemiczne.

Dodatkowo, badania przechowalnicze żywności mogą być też uzupełnione o inne analizy, na przykład prowadzone w podwyższonych temperaturach, badania w zaostrzonych warunkach przechowywania w stosunku do zalecanych, badania obciążeniowe.

 

Gdzie można wykonać badania przechowalnicze żywności?

Badaniami tego typu zajmują się wyspecjalizowane laboratoria. Swoją ofertę w tym zakresie prezentuje także laboratorium ALAB Plus, która zapewnia dostęp do szeregu badań przechowalniczych dla branży spożywczej.