Budowanie i zarządzanie zespołem, przywództwo i liderstwo, motywacja i rozwiązywanie konfliktów oraz wyróżnienie się w pełnej konkurencji i coraz bardziej wymagającej przestrzeni social media – to tematy wiodące V jubileuszowej edycji Kongresu Praktyków Biznesu, który wraz z towarzyszącymi jej Targami Pracy odbędzie się 12 czerwca w Wyższej Szkole Humanitas.
Wśród prelegentów, jak zwykle, najlepsi eksperci w kraju oraz wykładowcy Humanitas: Jacek Santorski, Maciej Budzich, Jakub Biel, dr Krystian Dudek, Konrad Wilk, dr Joanna Tokar, Angelika Chimkowska oraz Tomasz Palak i Agata Majewska.
Współorganizatorami wydarzenia są Urząd Miasta w Sosnowcu oraz Powiatowy Urząd Pracy w Sosnowcu – organizujący Targi Pracy.
Tradycja zapraszania przedsiębiorców i osoby aktywne na rynku pracy do Humanitas ma już 5 lat, a dotychczasowe edycje Kongresu Praktyków Biznesu zgromadziły blisko 1,5 tys. osób. To otwarte i bezpłatne wydarzenie wpisuje się w cele sosnowieckiej uczelni, która stawia na praktyczny wymiar kształcenia: - Kształcąc studentów, od lat stawiamy przede wszystkim na umiejętności praktyczne i użytkową wiedzę, którą łatwo można wykorzystać na rynku pracy. Absolwenci WSH to ludzie kreatywni, liderzy, będący motorami nowych pomysłów. Potrafiliśmy znaleźć równowagę między edukacją teoretyczną a praktyczną. I dlatego odnosimy sukcesy, kształcąc najlepszych specjalistów, przygotowanych do tego, aby radzić sobie we współczesnej, opartej na wiedzy, gospodarce. W realizacji tego zadania wydatnie pomagają nam przedsiębiorcy, którzy prowadzą u nas zajęcia na wielu kierunkach. To z myślą o nich organizujemy Kongres Praktyków Biznesu. Uważamy, że spotkania ludzi nauki i gospodarki przynoszą same korzyści. Pozyskujemy w ten sposób nowych wykładowców reprezentujących środowiska biznesowe, ale także dzielimy się z przedsiębiorcami wiedzą i doświadczeniami naukowymi. Uczymy się od siebie nawzajem, poznajemy wzajemne potrzeby i kompetencje. Kongres jeszcze bardziej otwiera uczelnię na świat gospodarki i odwrotnie – mówi prof. WSH dr hab. Michał Kaczmarczyk, rektor Wyższej Szkoły Humanitas.
Zainteresowani udziałem mogą poznać szczegóły i zarejestrować swój udział na stronie uczelni http://www.humanitas.edu.pl. Warto dodać, że KPB jest oficjalnym wydarzeniem wprowadzającym do Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, organizowanego przez Regionalną Izbę Gospodarczą jesienią każdego roku.
Co w programie V KPB 2019
Humanitas jak zwykle zadbał o udział najlepszych ekspertów. Do grona wykładowców KPB wśród których znaleźli się już m.in.: prof. Andrzej Blikle, Maciej Orłoś, Szymon Hołownia czy Kamil Pawelski w tym roku dołączą kolejne topowe nazwiska na rynku szkoleń w Polsce.
- Każdy z nas pracuje w zespole lub nim zarządza. Umiejętności zarządzania i liderowania okazują się podstawą sukcesu w biznesie. Podobnie komunikacja w social media – które z roku na rok coraz bardziej wpływają na nasze życie i prace. Dlatego właśnie tym obszarom poświecimy tegoroczną edycję – zapowiada dr Krystian Dudek, Pełnomocnik Kanclerza WSH ds. PR, dyrektor programowy Kongresu Praktyków Biznesu i dodaje - w Humanitas, jak zwykle, pojawią się topowi eksperci, znani z największych konferencji branżowych i swoich dokonań w biznesie. Interesujące prelekcje znajdą u nas zarówno osoby doświadczone, młode stażem czy dopiero planujące aktywność biznesową. Cieszymy się, że Humanitas po raz piąty może zaprosić na wydarzenie o takiej wartości.
Uczestnicy dowiedzą się: jakie wyzwania stoją przed liderami, jak budować zespół, zarządzać nim, motywować, rozwiązywać konflikty i ograniczać stres. W obszarze social mediów: jak skutecznie wykorzystywać potencjał internetu np. w postaci crowdfundingu, jak współpracować z influencerami, jak osiągać zasięgi, wyróżnić małą i dużą firmę na tle ogromnej konkurencji, przy wykorzystaniu budżetu na miarę swoich możliwości. A wszystko to osadzić w ramach prawa, które czasami ogranicza, a czasami nas zabezpiecza.
W ostatniej dekadzie obserwujemy w części polskich firm, oraz środowisku startupów nastawienie na nowe modele biznesowe i nowe paradygmaty prowadzenia firm, podczas gdy w tym samym czasie wiele firm, i to w różnej skali, zachowuje „status quo”. Często wynika to z braku dostatecznego rozeznania w tym, jakie kompetencje biznesowe, zarządcze i przywódcze budują przewagi strategiczne w czasach złożoności i nieprzewidywalności społecznej i biznesowej. Warto o tym rozmawiać i dzielić się dobrymi praktykami, które mogą inspirować innych – mówi Jacek Santorski, psycholog i psychoterapeta pracujący z biznesem, jeden z głównych prelegentów V Kongresu Praktyków Biznesu.
Arkadiusz Chęciński, Prezydent Sosnowca, współorganizatora wydarzenia – wskazuje natomiast na potrzeby rynku pracy, zaznaczając, że sam chętnie wysłucha prelekcji o najnowszych trendach - Wszyscy obserwujemy jak dynamicznie w ostatnich latach zmienił się rynek pracy. Nie pamiętam, aby kilka lat temu przedsiębiorcy prowadzili tak intensywne akcje rekrutacyjne jak w tej chwili. Wszyscy wiemy, że brakuje rąk do pracy ale to zmusza firmy do nietypowych działań, które mają skutecznie przyciągnąć do nich nowych pracowników. Obserwuje to zarówno w przestrzeni naszego miasta jak i w czasie spotkań z firmami. Dla mnie możliwość uczestniczenia w takich kongresach to również nauka. Nauka, bo my również musimy rywalizować o pracownika, musimy mu stwarzać jak najlepsze warunki do pracy i rozwoju – wyjaśnia prezydent Chęciński.
Jak podkreśla Tomasz Szymonowicz, naczelnik Wydziału Rozwoju i Przedsiębiorczości UM w Sosnowcu, organizacja kolejnej edycji Kongresu Praktyków Biznesu to potwierdzenie ogromnego potencjału Sosnowca. – Potencjał naszego miasta oparty jest na wiedzy i umiejętnościach, przede wszystkim tych miękkich i związanych z technologią. Pamiętajmy, że wg badań 60 % uczniów dzisiejszych szkół podstawowych będzie pracowało w zawodach, których dzisiaj na rynku nie ma. Stąd jeszcze większa potrzeba ciągłego dokształcania i przygotowania do zmian, a program Kongresu skupia się właśnie na odpowiedziach na pytania: jak nadążyć za technologią i social media, które rozwijają się w sposób wykładniczy, oraz jak postawić na uniwersalność – zespół cech miękkich, które są i będą potrzebne w każdym zawodzie, w każdym czasie - mówi.
Nagrody HumanitAS Biznesu
Mówiąc o najwyższej jakości działań gwarantującej sukces w biznesie, Humanitas wyróżni też przedsiębiorców, którzy swoją postawą budują marki godne naśladowania – przyznając im nagrody HumanitAS Biznesu w kategoriach: innowacje, tradycja, społeczna odpowiedzialność biznesu. Wśród dotychczas nagrodzonych firm znalazły się m.in.: Bytom, Farmacol, Fundacja Rafała Sonika, Tyskie Browary Książęce, Brand24, PKM Sosnowiec czy Nexteer Automotive Poland. Nagrodę specjalną otrzymali m.in. prof. Andrzej Blikle, Przemysław Pająk, Michał Czernecki oraz Maja Sablewska.
Wręczeniu nagród towarzyszyć będzie podpisanie porozumienia z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, które dotyczy: partnerskiej współpracy w zakresie wzbogacania programów nauczania na studiach wyższych o informacje z zakresu ubezpieczeń społecznych, działalności dydaktycznej i rozwojowej oraz działalności naukowej i badawczej. Współpraca na styku nauki i praktyki ubezpieczeniowej daje pewność skutecznego połączenia wiedzy i praktyki jej stosowania oraz osiągnięcia społecznie wartościowych przedsięwzięć.
Targi pracy
Wydarzeniem towarzyszącym KPB będą organizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Sosnowcu Targi Pracy. W holu uczelni, na swoich stoiskach z ofertami pracy czekać będzie 12 firm, liderów w swoich branżach – jak DHL EXEL SUPPLY CHAIN (POLAND) Sp. z o.o., AMAZON FULFILLMENT POLAND Sp. z o.o., MANULI HYDRAULICS POLSKA, ZMUW ENGINEERING S.A.
- Zainteresowani będą mogli poznać ofertę pracodawców, ale też porozmawiać z przedstawicielami tych marek i być może rozpocząć współpracę – zapowiada Sławomir Sagadyn, przedstawiciel sosnowieckiego Urzędu Pracy.
Patronat nad V Kongresem Praktyków Biznesu objęły władze miast: Mysłowice, Katowice, Tychy, Siemianowice Śląskie, Sławków, Chorzów, Regionalna Izba Gospodarcza, Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, Agencja Rozwoju Lokalnego, Kancelaria Ślązak, Zapiór i Wspólnicy oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach.