Mężczyźni potrafią podchodzić do kosmetyków jak pies do jeża. Niesłusznie. Jeśli ma się jakiekolwiek problemy ze skórą, wystarczy zastosować kilka kosmetycznych zasad, a sytuacja z pewnością szybko się poprawi. Nie oznacza to jednak, że właściwa pielęgnacja powinna być sprawą chwilową. Bardzo ważne jest systematyczne i konsekwentne dbanie o skórę. Nie tylko pomoże to rozwiązać obecne problemy, ale także zapobiec ich powstawaniu w przyszłości.

 

Cera mężczyzn — cechy

Skóra twarzy mężczyzn różni się od skóry kobiet tym, że jest grubsza i zdecydowanie bardziej owłosiona. Oprócz tego panowie mają większą ilość mięśni twarzy. Wpływa to między innymi na specyfikę zmarszczek, które pojawiają się później, ale są również głębsze. Skóra mężczyzn jest bardziej nawilżona dzięki swojej grubości. Nie bez znaczenia jest także fakt, że gospodarka hormonalna mężczyzn oparta jest na testosteronie, ponieważ hormon ten działa pobudzająco na gruczoły łojowe. Stąd większa podatność mężczyzn na problemy trądzikowe. Niewłaściwe pielęgnowanie zarostu lub golenie także może doprowadzić do negatywnych skutków, między innymi do zaczerwienień i przebarwień. Może być to także spowodowane długotrwałym wystawieniem skóry na słońce lub nadmiernym stosowaniem używek.

Różnice w cerach męskich i damskich jednak nie oznaczają, że mężczyźni muszą używać innych kosmetyków niż kobiety, ponieważ produkty te niewiele się od siebie różnią, ale raczej stosować odmienne sposoby pielęgnacji. Ujmując sprawę konkretniej, należy później wprowadzać kremy dla mężczyzn przeciwzmarszczkowe, a także niepotrzebne jest intensywne nawilżanie skóry. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie trzeba stosować kremów. Nawet gruba, męska skóra pozbawiona nawilżenia może ulec przesuszeniu i zareagować trądzikiem.

 

Pierwszy krok pielęgnacyjny

Przed zastosowaniem kremu należy skórę odpowiednio oczyścić. Nie wystarczy w tym celu sama woda, a z drugiej strony w niektórych przypadkach bardzo mocny żel do mycia twarzy może tylko zaszkodzić. Oczyszczanie powinno przebiegać dogłębnie, ale nie agresywnie. Najlepiej, jeśli żel rozprowadzi się po twarzy kolistymi ruchami i da się mu chwilę na działanie przed spłukaniem. Oczyści to gruczoły łojowe i odblokuje je w razie potrzeby, a także przygotuje odpowiednio skórę na przyjęcie kremu.

 

Kremy dla mężczyzn

Kremy dla mężczyzn powinny być lżejsze niż te dedykowane kobietom. Warto zwracać uwagę na to, aby kremy na dzień miały filtr przeciw promieniom UV, co pomoże zapobiec problemom dermatologicznym takim jak przebarwienia. Nie trzeba oczywiście mieć dwóch osobnych kremów na dzień i na noc, bo panowie wolą utrzymywać minimalizm w swojej kosmetyczce, jednak nie zmienia to faktu, że krem powinno stosować się rano i wieczorem. Inaczej skóra może zacząć się przesuszać lub przetłuszczać.

Pamiętajmy też o stosowaniu kremów pod oczy. To obszar, który jest szczególnie narażony na powstawanie zmarszczek, a u panów są one wyjątkowo widoczne. Kremy pod oczy pomagają także pozbyć się oznak zmęczenia – opuchnięć i zacienień.