26 marca o godzinie 12:00 w budynku Wyższej Szkoły Medycznej w Sosnowcu ul. Wojska Polskiego 6, 41-200 Sosnowiec odbyła się uroczystość otwarcia Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznych współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego z udziałem przedstawiciela Ministerstwa Zdrowia Pani Dyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych Grety Kanownik, przedstawicielami Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach m.in. Pani Dziekan Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu prof. Krystyny Olczyk, Przewodniczącej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Katowicach mgr Anny Janik, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Sosnowcu dr Zbigniewa Cebo, Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych I Administracji w Katowicach dr n. med. Piotra Grazda, dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Mysłowicach mgr Grzegorza Nowaka, dyrektora ds. Lecznictwa Przychodni MILOWICE w Sosnowcu dr Urszuli Rajchel oraz przedstawicieli lokalnych jednostek medycznych.
Pani Kanclerz Danuta Obcowska powiedziała: „Uczelnia jest jedną z 35 szkół wyższych, która wygrała konkurs i otrzymała dofinansowanie na utworzenie MCSM.”
Symulacje medyczna uznaje się za najnowocześniejszą metodę nauczania postępowania praktycznego w stanach zagrożenia życia i procedur inwazyjnych na etapie szkolenia przyszłych pielęgniarek. Dzięki wyposażeniu Centrum i specjalnie przeszkolonym wykładowcom, instruktorom i technikom, studenci kierunku pielęgniarstwo, będą doskonale przygotowani do wykonywania zawodu.
Dzięki Centrum, nauka i doskonalenie procesu diagnostyczno-terapeutytcznego odbywać się będzie z wykorzystaniem kilkudziesięciu symulatorów z opracowanymi scenariuszami klinicznymi w specjalistycznych pracowniach, przypominających oddziały szpitalne z użyciem zaawansowanych symulatorów pacjenta oraz trenażerów, umożliwiających praktyczną naukę zawodu.
Studenci odbywać będą ćwiczenia skomplikowanych procedur w zakresie opieki nad pacjentami w różnych jednostkach klinicznych, a także sprawdzą swoją wiedzę i umiejętności praktyczne w warunkach klinicznych w bezpiecznym środowisku symulowanym. Popełnienie w nim błędu nie narazi pacjenta na pogorszenie stanu zdrowia. Centrum umożliwi naukę umiejętności technicznych z wykorzystaniem trenażerów prostych i zaawansowanych m.in. do zgłębnikowania, uzyskiwania dostępów donaczyniowych, doszpikowych i innych zabiegów medycznych.