Z regularnych wizyt w gabinetach okulistycznych powinny korzystać nie tylko osoby posiadające wady wzroku, ale każdy, komu zależy na zachowaniu prawidłowego działania układu wzroku na długie lata.

 

Okulistyka jest dziedziną medycyny, która skoncentrowana jest na budowie, czynnościach, a także na diagnozowaniu i leczeniu schorzeń oczu. Okuliści najczęściej kojarzeni są z wadami wzroku takimi jak dalekowzroczność czy krótkowzroczność, ale warto pamiętać o tym, że ich specjalizacja jest znacznie szersza.

 

Dlaczego warto chodzić do okulisty?

O regularnych wizytach o okulisty, na przykład w takim miejscu jak gabinet czy klinika okulistyczna, powinny pamiętać przede wszystkim osoby z wadami wzroku, a także te, które mają schorzenia narządu wzroku. Jednak z wizyt nie powinny rezygnować także osoby, których wzrok dotychczas był dobry.

 

Wśród najczęściej diagnozowanych wad i chorób oczu znajdują się między innymi krótkowzroczność i dalekowzroczność, astygmatyzm, jaskra, zaćma, zez, zaburzenia widzenia barw, zwyrodnienie plamki żółtej, zapalenie spojówek.

 

Lekarz okulista może wtedy określić stan narządu wzroku i w porę zalecić odpowiednie leczenie, zanim jeszcze dojdzie do rozwoju poważniejszej formy choroby.

 

Jak często należy odwiedzać okulistę?

Do gabinetu czy kliniki okulistycznej należy udawać się przynajmniej raz na 2 lata, gdy nie została zalecona inna częstotliwość wizyt.

 

W przypadku osób z chorobami narządu wzroku zalecane jest jeszcze częstsze odwiedzanie specjalisty, na przykład raz na 2-3 miesiące w celu prowadzenia kontroli postępów leczenia.