Warsztaty fotograficzne w Kazimierzu

Mokry kolodion

Zapraszamy wszystkich na warsztaty fotograficzne poświęcone technice szlachetnej - mokry kolodion. Spotkanie będzie miało charakter pokazu, w trakcie którego zobaczymy przebieg całego procesu.

Data warsztatów: 13.10.2018 r. godz. 9.00

Prowadzący: Mirosław Miranowicz

Miejsce: Miejski Dom Kultury "Kazimierz"

Koszt warsztatów 35 zł.

Pierwszych sześć osób będzie mogło wykonać swój autoportret w tej technice.

Prosimy o wcześniejszy kontakt pod numerem tel. 32 269 41 19 w celu potwierdzenia wolnych miejsc.

Płatność do 10.10.2018 na konto:
Miejski Dom Kultury "Kazimierz"
ul. Główna 19
41-215 Sosnowiec
Nr konta bankowego:
Bank: PKO Bank Polski SA
Konto: 06 1020 2313 0000 3002 0579 8055

Mokra płyta kolodionowa
W 1851r. Frederick Scott Archer określił formułę mokrego kolodionu i wykonał pierwsze fotografie w tej technice. Skład odczynników chemicznych, przebieg procesu został udostępniony do powszechnego stosowania.
Metoda polegała na naświetleniu szklanej lub czernionej metalowej płytki (ferrotypia), oblanej wcześniej roztworem kolodionu fotograficznego i uczulonej w roztworze azotanu srebra, następnie wywołanej i utrwalonej. Cechą, ale i niedogodnością procesu, jest konieczność wykonywania czynności niezwłocznie, jedna po drugiej. Płyta powinna pozostawać cały czas w stanie mokrym, bowiem wysychająca traci światłoczułość.
Cechą charakterystyczną fotografii na szkle bezbarwnym, jest obraz będący zarówno negatywem, jak i pozytywem. Powstanie negatywu szklanego umożliwiało wielokrotne kopiowanie obrazu. Pozytyw na szkle uzyskuje się przez zamalowanie na czarno odwrotnej strony lub umieszczenie na czarnym tle. Obraz powstaje w odbiciu lustrzanym i tak jest prezentowany. Współcześnie, zakres dostępnych materiałów jest znacznie większy i jako płytę fotograficzną można stosować czarne szkło, pleksi, anodyzowaną płytę aluminiową. Fotografie na materiałach nieprzeźroczystych, noszące nazwę ambrotypów, są jedynymi, niepowtarzalnymi i unikalnymi egzemplarzami.

Mirosław Miranowicz
Urodzony, mieszkający i pracujący w Jaworznie, od lat zajmuje się fotografią amatorsko. Członek Szkoły Widzenia w Jaworznie założonej i prowadzonej przez dr Jakuba Byrczka oraz członek Klubu Miłośników Fotografii przy MOKSiR w Chełmku.
Współtwórca albumu fotograficznego Jaworzno - Miasto w fotografii "Szkoły Widzenia".
Prace znajdują się w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie, MCKiS w Jaworznie oraz w zbiorach kolekcjonerów indywidualnych.
Od kilku lat z pasją zgłębia tajniki fotografii w historycznych technikach szlachetnych. Szuka odpowiedzi jak stare techniki mogą pomagać w przekazywaniu treści dzisiaj.
Najnowsze prace w technice mokrej płyty kolodionowej to kilka różnych, ciągle otwartych cykli oraz pojedyncze fotografie.
Cechą łączną dla poszczególnych fotografii, składających się na pierwszy cykl, jest brak widocznego związku z tematem - raz jest nim słowo, dwa słowa, innym razem pojęcie lub zbiór określeń. To próba wciągnięcia widza w odgadnięcie tematu fotografii. Kolejne cykle to ogród, bukiety, lampy i fotografie pojedyncze.