Lekcja historii

W ramach nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück” – laureatka I miejsca Julia Łamacz, uczennica LO im. E. Plater - wzięła udział w niezapomnianym wyjeździe historycznym do Niemiec. Głównym celem wizyty było urokliwe położone nad jeziorem miasteczko Ravensbrück, które w czasie II wojny światowej stało się  miejscem cierpienia ponad 130 tysięcy kobiet, w tym ok. 40 tysięcy Polek.

26 finalistów (wyłonionych spośród ponad 300 uczestników) rywalizowało o zwycięstwo w IV Ogólnopolskim Konkursie „W Kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”, podczas uroczystej gali, która odbyła się 12 kwietnia w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej. Pierwsze miejsce i tytuł laureatki w kategorii prozy zajęła uczennica klasy II d Julia Łamacz, która wzruszyła wszystkich swoją interpretacją fragmentu dzieła Wandy Półtawskiej – „I boję się snów”.

Wymęczone ciężką pracą, niedożywione, schorowane, poddane nieludzkim eksperymentom medycznym, więźniarki obozu wykazywały się wielką wolą życia i hartem ducha. Wizyta i warsztaty w miejscu, które uczestnicy konkursu znali z poezji i książek było wyjątkową lekcją historii. Fragmenty poezji i prozy recytowane za murami obozu nabierały szczególnego znaczenia i wyciskały z oczu szczere łzy wzruszenia.

Podczas pobytu w Niemczech finaliści odwiedzili także Berlin, gdzie spotkali się z przedstawicielami niemieckiej Polonii i po raz kolejny "dotknęli" historii, oglądając najważniejsze zabytki niemieckiej stolicy (siedzibę Gestapo, Reichstag, fragmenty Muru Berlińskiego i Bramę Brandenburską).

Zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej wyjazd do Niemiec nie był kolejnym rekreacyjnym wypadem za granicę, ale pełnym wzruszeń i zadumy hołdem oddanym pomordowanym w Ravensbrück kobietom, zgodnie z zapisanym na pamiątkowej tablicy przesłaniem – „Jeśli echo ich głosów zamilknie – zginiemy”.