MPGO w Sosnowcu wiodącą wiodącą firmą w regionie

Sosnowiec, za sprawą powierzenia Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Odpadami funkcji regionalnego reprezentanta Krajowej Izby Gospodarki Odpadami, stał się wiodącą w regionie jednostką skupiającą działania w obszarze gospodarki odpadami. Zarząd KIGO i reprezentanci wielu firm województwa śląskiego rozmawiali o rozwoju sektora, wskazując wiele dróg pożądanych rozwiązań. Do spotkania doszło pod koniec listopada w naszym mieście.

- Funkcjonują złe regulacje dotyczące poziomów recyklingu i przygotowania surowców do ponownego użycia. Polska na tle innych krajów osiąga niskie wskaźniki recyklingu, co nie oznacza, że jest gorsza. Regulacje unijne pozwalają na implementację legislacji spośród kilku wariantów – mówi Jacek Gaim, prezes MPGO w Sosnowcu.

- Polska wybrała najgorszy z możliwych, według którego recykling to zestawienie ilości przyjętych odpadów ogółem do ilości odzyskanych i przywróconych rynkowi określonych frakcji, tj. szkło, papier, metale, tworzywa sztuczne.Przedsiębiorstwa zagospodarowujące wciąż duże ilości odpadów zmieszanych mogą liczyć na maksymalnie dwudziestokilkuprocentowy poziom odzysku, a wymogi na najbliższe lata to 30% w 2018, 40% w 2019 i 50% w 2020r.Przodująca w recyklingowych rankingach Słowenia dokonuje tego z prostego powodu, zaimplementowała model obliczania poziomów recyklingu z uwzględnieniem frakcji biodegradowalnej – dodaje Jacek Gaim.

Sosnowieckie MPGO stosując tę metodykę, już dzisiaj osiąga poziom 58% (według obecnie funkcjonującego wariantu wskazując odzysk 21%).

Postulaty płynące z pierwszego w Sosnowcu spotkania zarządu KIGO, to uświadamianie prawodawcom prostych prawd, które ujawniają się w codziennej pracy na rzecz gospodarki odpadami. Prawd, które wniesione do regulacji, rozporządzeń, usprawnią funkcjonowanie systemu i sprzyjać będą optymalizacji technologicznej, proekologicznej, co w interesie nas wszystkich, obywateli, mieszkańców jest bezwzględnie konieczne.