Jedno dziecko to wielka radość. Dwoje dzieci to jeszcze większa radość, ale też jeszcze większa niespodzianka. Poznajmy czym się różni ciąża oraz poród w przypadku spodziewania się jedynaka od tej, gdy spodziewa się bliźniaków.

Ciąża

Ciąża to czterdziestotygodniowy, albo w innym przeliczeniu dziewięciomiesięczny czas, gdy w organizmie matki wzrasta i rozwija się dziecko. Dzieli się go na trzy trwające po kwartał trymestry, z czego w pierwszym dzieje się najwięcej. Pierwszy trymestr to czas, gdy utworzony z zygoty zarodek zagnieżdża się w macicy i wytwarza zalążki wszystkich organów. W drugim i trzecim trymestrze wszystkie organy ostatecznie się kształtują, a ponadto płód przybiera na masie.

Ciąża pojedyncza

Ciąża pojedyncza to typ ciąży przytrafiający się w większości przypadków. Dochodzi do niej gdy jedna komórka jajowa łączy się z jedną komórką plemnikową. Tworzą one jedną zygotę, która z czasem po podziałach tworzy zarodek.

Ciąża mnoga

Ciąża mnoga, przeważnie ciąża bliźniacza, to typ ciąży przytrafiający się w mniejszości przypadków. Przy ciąży bliźniaczej matka spodziewa się dwojga lub więcej dzieci. Dochodzi do niej gdy jedna komórka jajowa łączy się z dwoma lub więcej komórkami plemnikowymi. Tworzą one jedną podwójną lub inną zygotę, która z czasem po podziałach tworzy dwa lub kilka zarodków. To ciąża jednojajowa. Ewentualnie dochodzi do niej gdy jedna komórka jajowa łączy się jedną komórką plemnikową, ale szybko się one dzielą. Tworzą one dwie lub więcej zygot, które z czasem po podziałach tworzą dwa lub kilka zarodków. To ciąża dwujajowa.

Poród

Poród to czas, gdy matka wydaje na świat dziecko. Kiedy matka rodzi własnymi siłami poród taki nazywany jest porodem naturalny. Niekiedy jednak robi to z interwencją chirurgiczną, co nazywane jest cesarskim cięciem. Poród składa się z trzech etapów. Pierwszy to skurcze przypierające na sile i częstotliwości, w wyniku których odchodzą wody płodowe. Drugi to poród właściwy, podczas którego maluch przychodzi na świat. Trzeci to wydalenie łożyska, czyli pozbycie się przez kobietę zbędnego już organu.

 

Poród pojedynczy

Ciąża pojedyncza kończy się porodem pojedynczym. Zazwyczaj rodzi się siłami natury. Tylko w skomplikowanych przypadkach rodzi się za pomocą cesarskiego cięcia.

Poród mnogi

Ciąża mnoga kończy się porodem mnogim. Zazwyczaj pierwsze dziecko rodzi się siłami natury, a drugie i kolejne dziecko przychodzą na świat za pomocą cesarskiego cięcia, aby zbytnio nie obciążać kobiety.

Kiedy podwyższone ryzyko

Ciążę nazywa się stanem, a poród naturalną koleją rzeczy. Status podwyższonego ryzyka nadaje im się tylko przy wszelkich zagrożeniach. Warto jednak dodać, iż w przypadku ciąży mnogiej i porodu mnogiego również przypina się łatę podwyższonego ryzyka. Nie chodzi w tym o jakiekolwiek zagrożenie, ale o fakt, iż mogą, choć wcale nie muszą, przysporzyć one więcej ewentualnych komplikacji.