Modelowanie BIM – rozwiązanie na miarę XXI wieku

Tworzenie projektów budowlanych i wizualizacji wnętrz nigdy nie było tak proste. Modelowanie BIM, czyli nowoczesna technologia pomiaru geometrycznego 3D, pozwala stworzyć realistyczne schematy budowlane. Technologia BIM sprawia, że możliwe jest stworzenie modeli precyzyjnie odzwierciedlających oryginalny obiekt. W tym celu należy przeprowadzić inwentaryzację BIM. Dokonują jej geodeci, korzystając z zaawansowanego technologicznie sprzętu.

Pomiary geometryczne 3D wykonywane są dzięki skaningowi laserowemu, pomiarom fotogrametrycznym oraz ręcznym pomiarom uzupełniającym. Specjaliści z PKIG opracowali autorski system „mierz i rysuj na obiekcie”, który umożliwia uzyskanie precyzyjnych danych. Dodatkowo dostarczają klientowi jak najwięcej informacji, także w formie klasycznych zdjęć, fotografii z drona oraz ujęć sferycznych.

Sprawne i praktyczne rozwiązanie – modelowanie BIM

Modelowanie BIM opiera się na pozyskaniu wielu danych, które zostają następnie złączone na jednym schemacie. Aby proces był krótki i maksymalnie wydajny, często pomiary realizuje kilka niezależnych grup. Po połączeniu i opracowaniu wszystkich informacji, budowany jest wirtualny model, na który nanosi się zebrane dane. Inwestor otrzymuje schemat przypominający animację 3D, na który naniesione są wszystkie informacje. Możliwe jest obracanie obiektu oraz analiza danych z każdej strony. Modelowanie BIM dostarcza wszystkich niezbędnych informacji i może być wykorzystane na różne sposoby, nawet kilkukrotnie. Dzięki rozwojowi systemu BIM z jednego schematu może korzystać równocześnie kilka osób – inwestor, projektant oraz członkowie ekipy remontowej.

Technologia BIM jest międzynarodowa, dzięki czemu modelowanie BIM jest uniwersalne. Początkowo stosowane było głównie w budownictwie, dziś jest używane częściej, np. w branży projektowej. Uzyskany od PKIG schemat można wykorzystać w różnych celach. Często jest nim zaprojektowanie wnętrza czy przygotowanie wizualizacji remontu, nadbudowy lub rozbudowy. Modelowanie BIM sprawdzi się także w przypadku renowacji zabytkowego obiektu oraz w czasie ubiegania się o dotację. W przeciwieństwie do klasycznej inwentaryzacji 2D, schemat BIM jest wygodny w użyciu – nie wymaga korzystania z wielostronicowego papierowego raportu.

Jak wykorzystać modelowanie BIM?

Innowacyjność technologii BIM sprawia, że można wykorzystać ją na wiele sposobów. Została stworzona z myślą o budownictwie, jednak modelowanie BIM jest dobrym przykładem adaptacji do pokrewnych branż. Międzynarodowy system gwarantuje, że BIM będzie czytelne na całym świecie, a przejrzystość szkiców umożliwia odczytanie pomiarów nawet laikowi. Przygotowanie schematu opartego o modelowanie BIM nie jest jednak proste. Po zebraniu jak największej ilości danych trzeba wprowadzić je do systemu, a następnie wygenerować schemat. Zaletą BIM jest możliwość bieżącego korygowania informacji, co przydaje się szczególnie przy tworzeniu nowych projektów.

Modelowanie BIM można wykorzystać nie tylko w budownictwie. Technologia znakomicie sprawdza się przy projektowaniu wystroju wnętrz. Dokumentacja uzyskana dzięki metodzie BIM będzie pomocna również w czasie ubiegania się o dofinansowanie, wynajmu lub sprzedaży nieruchomości. Posiadanie schematu BIM zwiększy wartość obiektu w oczach przyszłego inwestora. Warto dodać, że modelowanie BIM wykorzystywane jest także w pracy z obiektami muzealnymi.

Modelowanie BIM od PKIG

Zastosowanie nowoczesnych technologii wymaga odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia. Dlatego warto zaufać specjalistom, którzy od lat działają w branży i cieszą się zaufaniem tysięcy klientów. Warszawska spółka PKIG ma na swoim koncie wiele różnorodnych realizacji, a niektóre z nich można przejrzeć na stronie internetowej. Każdy z przykładów potwierdza, że jej pracownicy doskonale znają się na technologii BIM.

Chcesz powierzyć opracowanie schematu BIM najlepszym? Zaufaj PKIG. Wypełnij formularz kontaktowy na stronie internetowej, zadzwoń pod numer: 533 679 247 lub wyślij e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., aby poznać więcej szczegółów.