Jak się uczyć, żeby się nauczyć? Podręczniki to nie wszystko!

Szkoła ma za zadanie nauczyć dzieci i młodzież wiedzy o świecie i funkcjonowaniu w nim. Jak się z tego wywiązuje, trzeba ocenić samodzielnie. Jednak istnieje przynajmniej kilka powodów, aby zdobyć przynajmniej podstawowe wiadomości z różnych dziedzin. Pierwszym z nich jest dojście do erudycji, która pozwoli uniknąć popełniania gaf. Drugim są oceny na świadectwie i wyniki egzaminów. Trzecim - możliwość określenia swoich zainteresowań i pogłębianie ich. Jak zatem się uczyć, żeby się nauczyć?

Doceniaj dobrych nauczycieli

To prawda, że niektórzy uczą w szkole mimo wypalenia zawodowego. Tacy nauczyciele nie przekażą wiedzy ani starannie, ani ciekawie. Inni mają braki we własnym wykształceniu i mogą bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Jednak jeśli trafisz na rzetelnego, przygotowanego, a najlepiej jeszcze pełnego entuzjazmu nauczyciela, korzystaj, ile możesz!

Niech lekcje z nim prawie całkowicie zastąpią ci późniejszą naukę w domu. Rób dużo notatek i bądź maksymalnie skupiony. Taki idealny nauczyciel powie dokładnie to, czego potem będzie oczekiwał na sprawdzianie. Usłyszysz od niego rzeczy, które uzna za naprawdę ważne. Wykorzystaj każdą minutę zajęć i zadawaj pytania, jeśli coś będzie niejasne.

Czytaj podręczniki i repetytoria

Przed sprawdzianem i egzaminem sięgnij po książki. Nie czerp informacji z Internetu, chyba że naprawdę możesz zaufać danej stronie. Niektórzy nauczyciele wskazują adresy www, pod które warto się udać. Nic jednak nie zastąpi odpowiednich książek, w których możesz podkreślać najistotniejsze fragmenty i zaznaczać ważne strony. Autorami podręczników i repetytoriów bywają odpowiednio wykształcone osoby (warto to sprawdzić przed zakupem!).

Osobnym problemem jest koszt kompletu książek na dany rok. Podręczników szkolnych w dobrej cenie warto poszukać w księgarniach online. Możesz znaleźć promocje, których nie ma w stacjonarnych sklepach. Innym wyjściem jest odkupienie używanych książek. Niestety, niektóre szkoły wymagają nowych wydań, choć niewiele się w nich zmienia w porównaniu z poprzednim rokiem.

Znajdź własny sposób na naukę

Uczenie się bywa niezwykle męczące, zwłaszcza wielu rzeczy naraz. Dlatego warto uprzyjemnić sobie ten czas. Niektórym pomaga delikatna muzyka w tle, na przykład soundtrack z lubianego filmu. Inni nie wyobrażają sobie nauki bez czegoś ciepłego do picia lub chrupiącej przekąski. Są ludzie, którzy najlepiej się uczą... robiąc prezentację multimedialną! To sposób na notowanie najważniejszych faktów i opatrywanie ich ilustracjami. Mogą być nawet niezwiązane z tematem, byle powodowały uśmiech podczas powtarzania materiału. Znajdź swój sposób i baw się nauką, ile możesz!