Rodzaje słomy. Jaka słoma sprzedaje się najlepiej?

Sprzedaż słomy zbóż to dobry sposób dla rolników na uzyskanie dodatkowego dochodu. Jej zastosowanie jest bardzo szerokie, najczęściej skupują ją hodowcy zwierząt i producenci podłoża do pieczarek, ale nie tylko. Do czego może być wykorzystywana słoma, jakie są najpopularniejsze rodzaje? Postaramy się udzielić odpowiedzi na te pytania w niniejszym artykule.

  • Do czego wykorzystuje się słomę?
  • Rodzaje słomy
  • Jaka słoma sprzedaje się najlepiej?

Do czego wykorzystuje się słomę?

Słoma to wysuszone łodygi i liście dojrzałych roślin uprawnych. Najczęściej wykorzystywana jest jak pasza i ściółka dla zwierząt gospodarskich, takich jak m.in. bydło domowe, owce, drób, świnie, konie. To jednak nie koniec jej drogi, gdyż zwierzęta wykorzystując słomę, produkują obornik, który również może znaleźć różnorodne zastosowanie. W niektórych przypadkach wybierany jest konkretny rodzaj, przykładowo słomę żytnią skupuje firma Karol Kania i Synowie do produkcji podłoża do uprawy pieczarek.

Słoma jest użyteczna także jako: biopaliwo, strzecha, materiał do izolacji i ocieplania ścian budynków, ściółka w ogrodnictwie, a nawet materiał do tworzenia artykułów dekoracyjnych. Jak widać, wykorzystanie słomy jest niezwykle szerokie, dlatego należy traktować ją jako cenny surowiec.

Rodzaje słomy

Najprostszy podział słomy dzieli ją na słomę zbóż jarych i ozimych. Konkretne rodzaje słomy pochodzą od zbóż, z jakich są pozyskiwane, można wyróżnić więc słomę żytnią, jęczmienną, owsianą, czy pszenną. Każda z nich może mieć nieco inne zastosowanie, ma to szczególne znaczenie w przypadku wykorzystywania tego surowca do karmienia zwierząt. Bardzo ważny jest także sposób przechowywania słomy. Może być ona przechowywana luzem, lub prasowana i wiązana w okrągłe, lub prostopadłościenne bele. Zdarza się również, że rolnicy przechowują ją na świeżym powietrzu lub w stodołach formując stogi, lub sterty. Chcąc sprzedać słomę, można sprasować ją w beloty, przez co ułatwiony zostanie jej transport.

Jaka słoma sprzedaje się najlepiej?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż tak jak już wspomnieliśmy, różne rodzaje słomy są wykorzystywane do różnych celów. Chcąc nawiązać współpracę z firmą zajmującą się produkcją podłoża do pieczarek lub innych grzybów, trzeba się nastawić na sprzedaż słomy żytniej, pszennej i pszenżytniej. Forma, jaką nadamy tej słomie, nie ma większego znaczenia, gdyż skupowana jest zarówno kostka, okrągłe baloty, czy słoma luzem. Najważniejsza jest jakość, a więc w żadnym wypadku słoma nie może być zgniła, zepsuta lub spleśniała.

Dzięki temu, że niektóre przedsiębiorstwa skupujące słomę posiadają własny transport, rolnik nie musi się martwić kwestiami związanymi z logistyką. Jest to bardzo wygodna opcja, z której warto skorzystać, jeśli sami nie mamy możliwości zastosowania słomy w swoim gospodarstwie.

Choć może się wydawać, że to, co pozostaje po zbiorach na polu, jest niewiele warte, w rzeczywistości można jeszcze wielokrotnie wykorzystać. Zwykła słoma okazuje się czymś bardzo wartościowym, także z punktu widzenia ekologii.