UM Sosnowiec: Kolekcja Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu
3 września o godz. 18.00 w Pałacu Schoena otwarta zostanie pierwsza wystawa prezentująca muzealne zbiory, w ramach wydarzeń związanych z jubileuszem 35-lecia, pt. 1985-2020. Kolekcja Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu.
Kolejnymi wydarzeniami będą:
20 września - festyn rodzinny w Parku Schoena
20 września - premiera - pierwszy publiczny pokaz 4 filmów Na tropie tajemnicy - ożywianie archiwalnych pocztówek
4 grudnia - otwarcie wystawy Wzornictwo huty szkła Zawiercie po 1945 roku - prezentująca nowy duży zakup 900 obiektów z likwidowanej huty.
1985 2020. KOLEKCJA PAŁACU SCHOENA MUZEUM W SO****SNOWCU
Muzeum czym jest dla lokalnej społeczności i jakie pełni funkcje? Jak oddziałuje na zastany krajobraz kulturowy?
To pytania, które zadają sobie specjaliści, naukowcy i badacze zajmujący się muzeami, ale także pracownicy tych placówek. Nie możemy i my nie pochylić się nad tymi kwestiami w roku jubileuszu 35-lecia Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu.
Przygotowana wystawa jest głosem w tej dyskusji. Zdecydowaliśmy się zaprezentować naszą kolekcję. Oczywiście nie całą i niekoniecznie najbardziej topową”, ale dla nas ważną i reprezentatywną. Kolekcja to słowo klucz, wytrych do zrozumienia ekspozycji, która siłą rzeczy koncentruje się na mieście i jego mieszkańcach. Chcemy opowiadając o Muzeum, o jego roli w zachowaniu i promocji lokalnego dziedzictwa, pokazać różnorodne zabytki z zakresu archeologii, historii i kultury miasta a także sztukę i związanych z regionem artystów, wybrane skarby skrywane na co dzień w naszych magazynach.
Zaczynamy od pradziejów. Dwanaście sezonów badawczych w Zagórzu a także badania w innych dzielnicach Sosnowca pozwoliły nam pozyskać i zaprezentować zabytki dokumentujące najstarsze dzieje miasta.
Pamiątki historyczne: mapy, plany, dokumenty zakładowe i urzędowe, dyplomy cechowe, pocztówki, sztandary i mundury, tableau pracownicze, a także szczególna perełka w zbiorach judaika, umożliwiają prześledzenie rozwoju gospodarczego i społecznego miasta, jego wielokulturowej przeszłości. Obraz mieszkańców utrwalony w fotograficznym atelier dokumentują liczne zdjęcia z ważnych uroczystości rodzinnych i codziennego życia sosnowiczan. Pejzaż industrialny Sosnowca, odtworzony w sposób symboliczny w jednej z sal wystawowych, uzupełniają prace sosnowieckich artystów, odzwierciedlające jego atmosferę i wyjątkowość.
Nie sposób opowiadać o mieście bez podkreślenia roli artystów z nim związanych. W Galerii Zakładowej” pokazujemy grafiki Mariana Maliny, Wandy Zbyszewskiej, Stanisława Gawrona, Galerii Sztuki Współczesnej” prace najwybitniejszych polskich artystów z sosnowieckim rodowodem m.in.: Janiny Kraupe, Jadwigi Maziarskiej, Andrzeja S. Kowalskiego, Jakuba Zima.
Termin 3 wrzesień 31 październik
Urząd Miejski w Sosnowcu, sosnowiec.pl/aktualnosci/id,17279,kolekcja_palacu_schoena_muzeum_w_sosnowcu.html
Autor: krystian