Na rynku obecnie próżno szukać urządzeń, które wyróżniałyby się nieograniczoną żywotnością, gdyż jest to niemożliwe z technologicznego punktu widzenia. Dotyczy to zarówno urządzeń stacjonarnych, jak i mobilnych, w tym przede wszystkim smartfonów. Poziom eksploatacji telefonu przeznaczonego do codziennego użytku często powoduje stopniowe obniżanie jego wydajności, a także usterki podzespołów, które są związane są ze starzeniem się poszczególnych elementów. Zatem co ile wymieniać smartfona na nowy? Jakie sygnały mogą skłonić nas do zakupu nowego telefonu?
Nowy smartfon: nowe możliwości
Jeszcze kilka lat temu nikt nie wyobrażał sobie, że nowoczesne rozwiązania technologiczne wykorzystywane w smartfonach, zarówno tych budżetowych, jak i z wyższej półki cenowej, będą mogły jeszcze kogokolwiek zaskoczyć. W rzeczywistości wielu użytkowników wciąż stosunkowo sprawnych i wydajnych telefonów decyduje się na wymianę urządzenia nawet po kilki czy kilkunastu miesiącach użytkowania z uwagi na chęć przetestowania nowych modeli smartfonów, które do zaoferowania mają znacznie bardziej atrakcyjne funkcje niż posiadany do tej pory smartfon.
Nowy smartfon: wysoka wydajność
Decyzja o zmianie telefonu może być podyktowana nie tylko nowinkami technologicznymi, ale przede wszystkim praktyczną oceną komfortu użytkowania smartfona. Ten może wykazywać pierwsze oznaki obniżonej wydajności po około kilkunastu miesiącach używania urządzenia, w zależności od jego parametrów technicznych. Telefony o małej pamięci RAM czy ograniczonej pojemności pamięci wewnętrznej często narażone są na spowolnioną pracę, co dla wielu jest wystarczającym powodem, dla którego warto sięgnąć po nowy model. Nowe smartfony są bardziej przystosowane do wytężonej pracy systemu operacyjnego, co nierzadko związane jest z nowymi rozwiązaniami proponowanymi przez producentów elektroniki.
Nowy smartfon: wytrzymała bateria
Cechą charakterystyczną baterii w smartfonach jest proces ich chemicznego starzenia, który można spowolnić stosując się do podstawowych zasad prawidłowego użytkowania urządzenia. Jednak prędzej czy później ogniwa wykazują oznaki mniejszej wydajności, przez co skraca się czas pracy smartfona na jednym cyklu ładowania. Dla wielu użytkowników jest to poważne uniedogodnienie, nawet przy rozwiązaniach pozwalających uzupełniać poziom baterii dzięki powerbankom czy ładowarkom indukcyjnym.
Nowy smartfon: optymalny stan urządzenia
Wymiana smartfona na nowy często ma miejsce w przypadku, gdy starszy model ulegnie uszkodzeniu mechanicznemu. Zbita szybka czy niesprawne gniazdo ładowania nie musi być jednak powodem, dla którego trzeba wydawać pieniądze na nowe urządzenie, zwłaszcza gdy użytkujemy telefon z wyższej półki cenowej taki jak iPhone. Wymiana szybki iPhone to jedna z najczęściej wykonywanych usług w pogwarancyjnych serwisach Apple. Co prawda można zwrócić się bezpośrednio do producenta, jednak trzeba liczyć się z wysokimi kosztami naprawy. Jednak z uwagi na wciąż rosnącą liczbę profesjonalnych serwisów Apple oferujących usługi na najwyższym poziomie, z czystym sumieniem można powierzyć telefon specjalistom mających długoletnie doświadczenie w pracy ze sprzętem z „jabłkiem”. Gdzie ich szukać? Warszawa, Wrocław i inne większe miasta w Polsce wzbogacają się o sprawdzone serwisy, gdzie naprawa iPhone’ów przebiega szybko i sprawnie.