Posiadanie specjalnego ekranu nie jest obowiązkiem, podczas korzystania z projektora, natomiast jego obecność na pewno niesie za sobą wiele zalet, szczególnie jeżeli chodzi o jakość wyświetlanego obrazu. Istnieje sporo parametrów i zmiennych, które wpływają bezpośrednio na to, że nasz ekran projekcyjny będzie odpowiednio współpracował z rzutnikiem.

Metody montażu

Warto zacząć od tego, że ekrany projekcyjne będą różniły się od siebie pod względem rozmiarów powierzchni projekcyjnych, proporcji, a także wymiarów całkowitych. Oznacza to, że wypada się upewnić, czy dany ekran multimedialny posiada proporcje opowiadające naszemu projektorowi. W prawdzie możemy zastosować ekran 16:10 bądź 4:3 do projektora, który wyświetla obraz w innych proporcjach, natomiast nie wykorzystamy wówczas pełnej powierzchni takiego ekranu. Rozmiar projekcyjnej powierzchni, należy dostosować do maksymalnej wielkości obrazu.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru ekranu?

Kiedy zastanawiamy się, jaki ekran do projektora powinniśmy wybrać, wypada mieć na uwadze kilka aspektów. Będzie to m.in.: powierzchnia projekcyjna, kąt widzenia, czarne ramki oraz przejrzystość ekranu.

Ekrany projekcyjne – montaż, powierzchnie, formaty i inne ważne kwestie

Powierzchnia projekcyjna

Co należy zaznaczyć, każdy ekran projekcyjny okaże się lepszym rozwiązaniem, niż jego brak. To, na jaki rodzaj powierzchni projekcyjnej postawimy, będzie miało znaczny wpływ na to, w jaki sposób będzie odbijane światło, jak bardzo będą uwydatniane kontrasty, szczegóły w cieniach oraz jak ekran poradzi sobie ze światłem, które jest obecne w danym pomieszczeniu.

Jeżeli chodzi o typy powierzchni projekcyjnych, wyróżniamy: Matt – White, Matt – White P, Matt – Grey, White – Ice oraz New Coral.

Kąt widzenia

Jest to jeden z ważniejszych parametrów, który powinien być podany przez producenta ekranu do rzutnika. Jeżeli kąt widzenia jest mały, potrzeby będzie większy gain w ekranie, jednak nie jest to żaden wskaźnik jasności, jakie wywierane są na nas przez powierzchnię ekranu. Jeżeli dysponujemy tylko kątem widzenia, problematyczne może okazać się precyzyjne określenie, czy dany ekran faktycznie będzie w pełni odpowiadał naszym potrzebom.

Przejrzystość ekranu

Przejrzystość ekranu do parametr, który z pewnością nie może zostać pominięty. Projekcyjne powierzchnie, które nanosi się na czarną warstwę PVC, (najczęściej wykorzystywany materiał) nie powinien w ogóle przepuszczać światła zza ekranu. Jako, że jasny podkład na pewno będzie przepuszczał światło, przy tylnym świetle oraz w jasnych pomieszczeniach spotkamy się z niemałym problemem.

Czarne ramki

Warto wiedzieć, że ekrany projekcyjne, dostępne są w wersjach bez ramek, lub też z ramkami, które umieszczone są wokół powierzchni projekcyjnej. Jeżeli chodzi o ekrany wysuwane, jedna z ramek (w ekranach podłogowych – dolna, a w sufitowych górna) zazwyczaj okaże się szersza.

Jeżeli wokół powierzchni projekcyjnej czarnych ramek nie ma w ogóle, o wiele ciężej będzie nam dostosować obraz. Co więcej, ich obecność pomaga też ukryć jakiekolwiek, ewentualne zniekształcenia. Jeżeli chodzi o edukacje, czy też biznes, będzie to sprawa akceptowalna, natomiast w wypadku instalacji w naszych domach, zadbajmy o to, aby ekran takie ramki jednak posiadał.

Bez względu na to, czy wybierzemy ekran na statywie, stałą instalację podsufitową, czy też jakiekolwiek inne rozwiązanie. Pamiętajmy, że zawsze będzie to lepsze wyjście, niżeli wyświetlanie projekcji na zwykłej ścianie.