„Kiedy Brynica i Przemsza łączyły” - rekonstrukcja historyczna z okazji 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego

16 czerwca w ramach obchodów Dnia Wolności i Solidarności na Placu Papieskim odbędzie się rekonstrukcja historyczna z okazji 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego - „Kiedy Brynica i Przemsza łączyły”. Początek godz. 18.00.

Przed nami wielkie widowisko historyczne, które przypomni wydarzenia z I powstania śląskiego z sierpnia 1919 roku i upamiętni udział w tych walkach Zagłębiaków. Godzinny program będzie tworzyła narracja prof. Dariusza Nawrota, ilustrowana kolejnymi scenami walk.

- Odwołamy się do  powszechnie mało znanych wydarzeń związanych z udziałem mieszkańców Sosnowca w walkach na Śląsku i bojami na samym pograniczu śląsko-zagłębiowskim. Około 100 rekonstruktorów odtwarzających oddziały powstańców śląskich, grenzschutzu i Wojska Polskiego, samochody pancerne, karabiny maszynowe oraz efekty specjalne (pirotechnika), itp. uatrakcyjnią całe widowisko, które będzie ciekawą lekcją historii i hołdem dla bohaterów walk o polski Śląsk sprzed 100 lat - tłumaczy prof. Nawrot.

Rekonstrukcja będzie przede wszystkim przypominała wydarzenia związane z zaangażowaniem Zagłębia Dąbrowskiego w powstania śląskie. - Kolejne sceny przywoływać będą: walki na granicy między Górnym Śląskiem a Zagłębiem w marcu 1919 roku, kiedy przez granicę przemycano broń i przekazywano wsparcie dla Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. Następnie pokazane zostaną walki o Mysłowice na początku walk w I powstaniu, w dniach 17-19 sierpnia 1919 roku, ukazując wsparcie dla Ślązaków ze strony górników z Niwki, a nawet – łamiących rozkazy - oddziałów Wojska Polskiego, które próbowały opanować most graniczny. Kolejna scena przywoływać będzie starcia w końcowej fazie walk I powstania, kiedy oddziały niemieckie wyposażone w samochody pancerne przyparły oddziały powstańcze do granicy na wysokości Dąbrówki Małej i Szopienic, a nawet  w pościgu za pokonanymi wdarły się w granice Rzeczypospolitej w Zagłębiu Dąbrowskim, tocząc boje z Wojskiem Polskim. Ostatnia scena bitewna przywoływać będzie kulminacyjne walki w okresie III powstania, w okolicach Góry Św. Anny, w których uczestniczył zbudowany w sosnowieckich zakładach inż. Woźniaka i przekazany powstańcom samochód pancerny „Korfanty”. Te heroiczne boje powstańców zadecydowały o włączeni znaczącej części Górnego Śląska do Rzeczypospolitej, co symbolizować będzie scena zamykająca rekonstrukcję, a przedstawiająca wkroczenie na obszar Śląska Wojska Polskiego w czerwcu 1922 roku - opowiada prof. Nawrot.