W szpitalu św. Barbary uruchomiono oddział Toksykologii

To było jedno z trudniejszych i najsprawniej przeprowadzonych zadań, jakie postawiono przed Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu. Oddział Toksykologii, bo o nim mowa, od 1 czerwca już przyjmuje pacjentów.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu stanął przed bardzo trudnym zadaniem, ponieważ czas na przygotowanie i adaptację pomieszczeń nowego oddziału wynosił zaledwie półtora miesiąca.

- W tym bardzo krótkim czasie udało nam się spełnić wszystkie wymogi nakładane na szpital przez Narodowy Fundusz Zdrowia, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych. Na potrzeby oddziału zatrudniliśmy personel, który wcześniej miał doświadczenie pracując z trudnymi przypadkami zatruć – wyjaśnia p dr n. med. Alicja Cegłowska, pełniąca obowiązki dyrektora placówki.

Aby jak najszybciej zabezpieczyć potrzeby mieszkańców regionu, związane z zapewnieniem pacjentom kompleksowego leczenia, w strukturze organizacyjnej szpitala utworzono cztery nowe jednostki medyczne tj.

Oddział Toksykologii, Ośrodek Ostrych Zatruć, Pracownię Chromatograficzną oraz Pracownię Toksykologii. Szpital wyremontował pomieszczenia oraz wyposażył oddział w nowoczesny sprzęt. Koszt remontów budowlanych oscyluje w granicach 77 tysięcy, natomiast całkowity koszt inwestycji z uwzględnieniem zatrudnienia pielęgniarek, lekarzy, zakupu niezbędnego sprzętu i leków wyceniany jest na milion złotych. Ogromna pomoc została udzielona Szpitalowi zarówno ze strony Marszałka jak i Wojewody, przy udziale pani poseł Ewy Malik.

- Dziękuję pani dyrektor, poseł Ewie Malik, lekarzom ze szpitala i wszystkim osobom, które podjęły wyzwanie i przyczyniły się do tak szybkiego uruchomienia oddziału w tym szpitalu. Mieszkańcy naszego regionu są zabezpieczeni medycznie i to jest najważniejsze, taki był nasz cel  – mówił Jakub Chełstowski marszałek województwa śląskiego.

Został on utworzony zaledwie w miesiąc, tuż po likwidacji Regionalnego Ośrodka Ostrych Zatruć z Oddziałem Toksykologii Klinicznej w Instytucie Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu. Oddział zabezpieczają specjaliści w zakresie toksykologii, którzy wcześniej sprawowali opiekę nad pacjentami w Instytucie.

- Najważniejszym zadaniem nowego oddziału jest świadczenie wysokospecjalistycznej pomocy z zakresu toksykologii klinicznej pacjentom znajdującym się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia z powodu toksycznego działania wszelkich ksenobiotyków, w tym: gazów, leków, substancji chemicznych, alkoholi niespożywczych, toksyn roślinnych i jadów zwierzęcych – informuje dr Tomasz Kłopotowski,kierownik oddziału toksykologii.

Oddział Toksykologii liczy 18 łóżek, z czego 6 intensywnej terapii toksykologicznej. Ośrodek Toksykologiczny jest nadal w trakcie uruchamiania. W ciągu najbliższego miesiąca rozpocznie działalność Ośrodek Informacji Toksykologicznej, który będzie zabezpieczał pod względem toksykologicznym obszar województwa śląskiego i opolskiego. W tym samym czasie uruchomiony zostanie w Centrum Diagnostyki Laboratoryjnej Zakład Toksykologii z pracowniami: Toksykologii i Chromatografii.