Sosnowiec będzie miał nowy stadion!

Stało się! Dziś w Sosnowcu podpisano umowę na budowę nowego wielofunkcyjnego stadionu, który będzie jednym z elementów Zagłębiowskiego Parku Sportowego. Wybuduje go Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego. Czas realizacji to trzydzieści sześć miesięcy, a koszt inwestycji to 120,2 mln zł netto.

Umowę z wykonawcę reprezentowanym przez Ewelinę Walkowicz, prezesa zarządu Bielskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego podpisała Karina Skowronek, prezes Zagłębiowskiego Parku Sportowego. To właśnie ta spółka jako celowa spółka komunalna ma za zadanie wybudowanie kompleksu obiektów sportowych (stadionu piłkarskiego, hali sportowej oraz lodowiska), a następnie komercjalizację i zarządzanie powstałym Parkiem Sportowym.

- To jeden z najważniejszych dni dla naszego miasta. Podpisujemy umowę na wykonanie obiektu wyczekiwanego przez lata. Obiektu, który ma służyć mieszkańcom. Stadion to nie tylko imprezy sportowe. To również szansa na organizację koncertów, widowisk artystycznych. Przypomnę tylko, że nie tak dawno sosnowiczanie stworzyli musical o Janie Pawle II. Niestety jego premiera nie miała miejsca w naszym mieście, bo Sosnowiec jeszcze odpowiedniego miejsca nie posiada. Podomnie rzecz się ma z trwającymi właśnie Mistrzostwami Świata U20. Gdybyśmy mieli stadion to gościlibyśmy uczestników nie tylko w naszym centrum treningowym. To się jednak niebawem zmieni z czego jesteśmy bardzo zadowoleni. Pozostaje nam życzyć firmie z Bielska-Białej, które ma doświadczenie w tego typu inwestycjach, aby prace przebiegały bez większych problemów i z niecierpliwością czekamy na efekty ich działań – mówił podczas uroczystego podpisania prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Chciałem z tego miejsca podziękować wszystkim, którzy do tej pory pracowali przy tej inwestycji. Za nami wszelkie formalności związane z dokumentacją, z przetargiem, całą częścią formalno-prawną. Dziękuję Wydziałowi Zamówień Publicznych z naczelnikiem Michałem Zastrzeżyńskim na czele za pracę, która nie należała do łatwych. Tym samym dzisiejsze podpisanie umowy kończy pewien etap. Do tej pory kończyło się na pomysłach, makietach i planach dotyczących stadionu. W ciągu kilku ostatnich lat wykonaliśmy ogrom prac, dzięki którym teraz możemy oddać sprawy w ręce wykonawcy – dodał prezydent.

Arkadiusz Chęciński (prezydent Sosnowca), Karina Skowronek (prezes ZPS) oraz Ewelina Walkowicz (prezes Bielskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego)

Przypomnijmy. Zagłębiowski Park Sportowy będzie obejmował: stadion piłkarski, halę sportową i lodowisko. Przedmiotem inwestycji jest budowa obiektów sportowych w Sosnowcu, w dzielnicy Środula, w pobliżu Górki Środulskiej na ,,nieużytkach” pomiędzy ul. Zaruskiego, ul. Bora-Komorowskiego i Parkiem Środula. Grunt, na którym powstanie Park Sportowy ma powierzchnię 17,6 hektara.

Stadion Piłkarski zlokalizowany będzie w centralnej części kompleksu. - Obiekt został zaprojektowany tak, by spełniać wszystkie niezbędne wymogi stawiane przez Polski Związek Piłki Nożnej jak i Unii Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA), czy Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) i zapewnić możliwości organizacji rozgrywek na najwyższym szczeblu krajowym  i międzynarodowym – podkreśla Karina Skowronek, prezes Zagłębiowskiego Parku Sportowego.

Stadion piłkarski będzie wyposażony w boisko piłkarskie o wymiarach 68 x 105 m (wymiary zgodne z wymaganiami FIFA/UEFA). Pojemność trybun na stadionie piłkarskim wynosić będzie 11 600 miejsc w tym 46 miejsc dla niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich i 46 miejsc dla osób im towarzyszących. Projekt zakłada możliwość zwiększenia pojemności stadionu do 14 564 miejsc siedzących poprzez zagospodarowanie obejścia w górnej części trybun poprzez dodanie kolejnych rzędów stalowej trybuny. Na poziomie +2 zaprojektowano trybunę przeznaczoną wyłącznie dla mediów, o pojemności 100 miejsc.

- Cieszę się, że miasto Sosnowiec obdarzyło nas zaufaniem. Doświadczenie, które nabyliśmy budując stadion w Bielsku-Białej na pewno zaprocentuje podczas prac w Sosnowcu. Jesteśmy w tej komfortowej sytuacji, że budując stadion Podbeskidzia prace toczyły się pod grą, gdyż zespół z Bielska na tym stadionie rozgrywał swoje mecze. Tutaj będziemy mogli realizować zadanie w innych warunkach. Na realizację mamy 36 miesięcy, ale będziemy chcieli ten czas skrócić – przyznała Ewelina Walkowicz, prezesa zarządu Bielskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego.

- Przed nami pracowity okres. W ciągu siedmiu dni mamy otrzymać harmonogram rzeczowo-finansowy, a z naszej strony przekazać plac budowy wykonawcy. Następnie powołany zostanie kierownik budowy, przekażemy kilka sporych pudeł dokumentacji i zacznie się etap właściwy – dodaje Karina Skowronek.

Od lewej: Jeremiasz Świerzawski (zastępca prezydenta Sosnowca), Arkadiusz Chęciński, Karina Skowronek, Ewelina Walkowicz oraz Mirosław Spisak (dyrektor Bielskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego)

W skład Zagłębiowskiego Parku Sportowego wchodzi jeszcze hala sportowa i lodowisko. Za kilka tygodni nastapi otwarcie ofert na te obiekty. Hala sporotwa będzie wielofunkcyjnym obiektem, spełniającym wymagania światowych federacji koszykówki, piłki siatkowej, piłki ręcznej czy szermierki. Będzie wyposażona w dwie areny sportowe: halę główną oraz halę treningową. Pojemność hali głównej liczyć będzie 3052 miejsc siedzących w tym: 860 miejsc na trybunach składanych, 16 miejsc dla osób niepełnosprawnych i 16 miejsc dla osób towarzyszących osobom niepełnosprawnym.

Z kolei lodowisko będzie obiektem spełniającym wymagania Światowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF). Stadion zimowy będzie również funkcjonował jako ogólnodostępna ślizgawka dla mieszkańców. Będzie w stanie pomieścić ok 2545 kibiców. Trybuna główna obejmuje 2457 miejsc siedzących, w tym 20 miejsc dla osób niepełnosprawnych i 20 miejsc dla osób towarzyszących osobom niepełnosprawnym.