Zaćma, czyli zmętnienie soczewki dotyka blisko milion Polaków. W skali całego świata liczba ta wzrasta do nawet 20 milionów pacjentów, z czego większość to zachorowalność wśród starszych kobiet.  Najbardziej charakterystycznym objawem są zaburzenia widzenia. Pacjent zauważa pogarszający się wzrok, dyskomfort podczas spoglądania w miejsce emitujące, pojawiające się w polu widzenia plamki. Niestety, niepodjęcie leczenia grozi trwałą utratą wzroku, a nawet koniecznością usunięcia gałki ocznej. Jak skutecznie leczyć zaćmę?

 

Zaćma najczęstszą degeneracyjną chorobą oczu. Zazwyczaj pojawia się dopiero w podeszłym wieku. Jednak jak się okazuje, zaburzenie może wystąpić również u osób młodych i dzieci. Zaćma rozpoczyna się wówczas, gdy soczewka oka zaczyna mętnieć, dlatego najczęściej pojawia się po 60. roku życia, ponieważ wtedy staje się ona coraz grubsza i traci na elastyczności, co czyni ją bardziej podatną na pojawianie się na niej różnych zmian. Na początku zaćma daje możliwe nie do zauważenia objawy – stopniowe pogarszanie się wzroku, widzenie „jak przez mgłę”. Z czasem jednak dyskomfort patrzenia staje się coraz większy, drażni patrzenie w światło, a w zaawansowanym stadium choroby chory może dostrzegać jedynie kontury przedmiotów i zmiany natężenia światła. Do symptomów zaćmy należą też zaburzenia w ocenie odległości, zez lub oczopląs.

 

Jak leczyć?

Niestety, nie istnieje możliwość skutecznej terapii środkami farmakologicznymi. Obecnie wśród pacjentów stosuje się zabieg fakoemulsyfikacji, który polega na na rozbijaniu zmętniałej soczewki za pomocą fal ultradźwięków i usunięcia jej resztek z oka i wstawieniu nowej na jej miejsce. Dowiedz się więcej jak przebiega fakomultyfikacja i w taki sposób leczenie zaćmy: https://www.kardiotel.pl/artykuly/52-okulistyka-operacje/91-leczenie-zacmy. Podobnym sposobem leczenia zaćmy jest zabieg bez użycia ultradźwięków – non phaco, jednak stosuje się go rzadziej, ponieważ wymaga wykonania nacięcia. Obecnie prawie w zupełności odchodzi się od ECCE, czyli zewnątrztorebkowego usunięcia zaćmy, ponieważ wymaga wykonania dużego nacięcia, co powoduje zwiększone ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych.