Platyna to metal szlachetny o cenie znacznie wyższej i stabilniejszej niż cena złota. Zapotrzebowanie na nią zgłasza przemysł jubilerski, motoryzacyjny, chemiczny i techniczny. Wydobycie rud jest jednak kosztowne i technicznie trudne, a ich jakość często pozostawia wiele do życzenia.

 

Lepsza kiepska platyna niż nieprzewidywalna ruda

Platyna w stanie czystym jest wykorzystywana stosunkowo rzadko, ale nawet tam, gdzie jej stop jest zanieczyszczony tylko w niewielkim stopniu, jak na przykład w katalizatorach, powierzchniowe zabrudzenia wykluczają prosty odzysk metalu. Potrzebne tu są dość zaawansowane procesy technologiczne. Dlaczego zatem tak duży nacisk kładzie się na odzysk platyny? Po pierwsze dlatego, że i tak w każdym przypadku jej stężenie w surowcu wtórnym jest większe niż w rudzie, a po drugie dlatego, że zdecydowanie więcej wiadomo o dodatkowych zanieczyszczeniach. Ta wiedza zaś jest potrzebna, aby zoptymalizować procesy odzysku.

 

Liczne źródła platyny w niedużych ilościach

W katalizatorach czysta platyna jest nakładana galwanicznie, a więc przy bardzo dużej powierzchni elementu ilość użytego materiału pozostaje bardzo niewielka. W elementach technicznych czy stopach do konstrukcji termopar natomiast platyna jest jedynie dodatkiem, a nie głównym surowcem. Mimo tego jej stężenie jest zdecydowanie większe niż w najczystszej nawet rudzie. I tu znów na wartości zyskuje wiedza na temat powstania stopu – dzięki niej bowiem można przeprowadzić proces odwrotny i odzyskać praktycznie całą platynę.

 

Sprzedaż złomu nie jest łatwa

Mimo dużej wartości platyny, większość skupów wcale jej nie przyjmuje. To dlatego, że sieć obrotu metalem jest dość mocno ograniczona. Rynek zdominowany jest przez duże firmy, które rygorystycznie podchodzą do kwestii doboru partnerów biznesowych, nie podejmując współpracy z poślednimi skupami. Jak informują eksperci ze skupu https://zlomskup.eu/skup-platyny, większość metalu sprzedawana jest w ramach dość dużych kontraktów z firmami, które już we własnym zakresie zajmują się odzyskiem cennego surowca, a tych nie ma wiele choćby ze względu na koszty odpowiednich technologii.

 

Biżuteria platynowa

Jest jednak taka kategoria złomu platynowego, który można sprzedać łatwiej niż inne. Jest to biżuteria, a jej przewaga polega na tym, że nawet jeśli element nie jest cechowany, to prostą próbą można łatwo sprawdzić, jaka jest zawartość platyny w stopie. Zwykle jest to czystość bardzo duża, ustępująca jedynie czystości platyny stosowanej do produkcji elektrod, a zostawiająca daleko w tyle zastosowania techniczne i mechaniczne. Tu jednak znów problemem może być ilość – platyna jest tak droga, że większość platynowej biżuterii to naprawdę niewielkie elementy. Ich cena jest jednak zachętą do tego, aby złomu platyny pozbyć się bez względu na to, jak nieznacząca wydaje się ilość metalu.