Kiedy wszystkie znaki na niebie mówią, że czas na urlop – wypada znaleźć odpowiednie miejsce. Jeśli planujemy zarezerwować hotel, należy go odpowiednio sprawdzić. Dzięki temu, zdołamy uniknąć niemiłych rozczarowań oraz spędzimy miło nasz wolny czas. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, reguluje przecież wiele naszych praw w tej kwestii.

Kiedy poszukiwany jest przez nas hotel Serock, Legionowo, Zegrze, czy inne podwarszawskie miejscowości, oferują nam wiele możliwości. To co zasługuje na każdą gwiazdkę w danym obiekcie, powinno być przez nas skrupulatnie weryfikowane. Nie wszystkie hotele pod Warszawą będą w stanie spełnić nasze oczekiwania, a przecież zależy nam, by spędzić urlop w należytych warunkach.

Jakość obiektu pod stolicą, a ilość gwiazdek

W Polsce, wszelkie standardy moteli, pensjonatów, a nawet pól namiotowych, muszą spełniać pewne wymogi, które reguluje prawo. Gwiazdki, to wyznacznik jakości, który obecny jest wyłącznie w wypadku hoteli (od jednej do pięciu) oraz dla kempingów (od jednej do czterech). Kiedy mamy do czynienia ze schroniskami itp. – spodziewajmy się oznaczeń w formie rzymskich cyfr (od I do III).

Czy to hotel w Zegrzu, czy też w samej Warszawie, każdy klient ma prawo do informacji o zakresie świadczonych usług, wraz z cenami i kategoria danego obiektu. Należy zorientować się też, czy chociażby parking, posiłki i korzystanie z sauny nie podlega dodatkowym opłatom. Tego, do jakiej kategorii zostanie przypisane dane miejsce – dokonuje zawsze marszałek danego województwa, który także rewiduje, czy określone wymagania są przestrzegane przez właścicieli konkretnych placówek. Istnieją specjalne rejestry, gdzie bezproblemowo możemy sprawdzić wykaz hotelarskich obiektów.

Hotel pod Warszawą, a wymagania klienta

Wszystkie zajazdy pod stolicą i wszędzie indziej, które posiadają pięć, cztery lub trzy gwiazdki, powinny spełniać pewną regułę. W swoich pokojach muszą mieć łazienki. Natomiast tylko w wypadku hoteli pięciogwiazdkowych i czterogwiazdkowych – obowiązkiem jest zapewnienie swojemu klientowi, strzeżonego garażu lub parkingu.

Szukasz hotelu w Serocku? Dowiedz się, co powinieneś sprawdzić

Kiedy wybrany przez nas hotel w Legionowie posiada pięć gwiazdek, każdy dwuosobowy pokój, musi mieć przynajmniej 18 m² - dla porównania, w jednogwiazdkowym tylko 10 m². Łóżko dla dwóch osób, powinno mieć także odpowiednie wymiary. Pokój musi posiadać szafę, przynajmniej dwa fotele, kanapę oraz nocną lampkę – standardem są też szklanki. Pościel najczęściej zmieniana jest każdego dnia, lub w wypadku każdego nowego zakwaterowania. Wszystkie hotele w Legionowie i inne obiekty, które posiadają trzy gwiazdki i więcej, akceptują płatności kartą.

W wypadku kempingów, zagwarantowany powinien być nadzór przez całą dobę, a wszelkie urządzenia sanitarne, nie mogą znajdować się dalej, niż 100m od noclegu. Jeżeli jest to czterogwiazdkowy kemping, obowiązkiem jest posiadanie jednego natrysku z ciepłą wodą na 50 osób, dostępny przez całą dobę. W wypadku jednogwiazdkowego – jeden natrysk na 100 osób, natomiast bez konieczności bieżącej ciepłej wody.

Nie bójmy się reklamacji

Jeśli w jednym z podwarszawskich hoteli, pokój zdecydowanie różni się od tego co nam obiecywano, mamy prawo zgłosić reklamację. Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z usługi, możemy dochodzić swoich praw na podstawie Kodeksu Cywilnego. Jeżeli zajdzie taka sytuacja, powinno się niezwłocznie zgłosić wszelkie niedopatrzenia, po czym ustalić termin wymiany wyposażania, naprawy usterek lub zamiany pokoju na inny.

 • Zatrzymano poszukiwanego listem gończym

  Policjanci Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu w trakcie kontroli pojazdu ujawnili 35 letniego mieszkańca poszukiwanego listem gończym wydanym przez Sąd Rejonowy w Sosnowcu

 • Narkotyki w rękach policjantów

  Wywiadowcy Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu zatrzymali 22 letniego mieszkańca Sosnowca, który posiadał przy sobie marihuanę.

 • Nietrzeźwy ojciec, dzieci i pożar

  Sosnowieccy policjanci zatrzymali 44 letniego mieszkańca Sosnowca, który będąc w stanie nietrzeźwości sprawował opiekę nad swoimi dziećmi w wieku 10 i 11 lat czym sprowadził na nie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia w powstałym w mieszkaniu pożarze.

 • Policjanci z Komisariatu Policji III zatrzymali nietrzeźwego kierującego

  Funkcjonariusze Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Komisariatu Policji III zatrzymali kierującego pojazdem, który miał w wydychanym powietrzu ponad 3 promile alkoholu.

 • Zatrzymano sprawcę pobicia

  Policjanci Komisariatu Policji V w Sosnowcu zatrzymali dwóch mieszkańców Sosnowca, którzy w dniu 15 kwietnia 2019 r. dokonali pobicia 55 letniego mieszkańca Sosnowca.

 • Zatrzymany sprawca przemocy w rodzinie

  Policjanci Ogniwa Komisariatu Policji I w Sosnowcu zatrzymali 66 letniego mieszkańca Sosnowca, który od ponad dwóch lat stosował wobec swojej żony przemoc psychiczną i fizyczną.

 • Jak zbudować drużynę od podstaw?

  Każdy piłkarz i każda drużyna, miała kiedyś swoje początki. Nawet najsłynniejszy atakujący, lub bramkarz, był kiedyś dzieckiem i od czegoś zaczynał. To, w jaki sposób później zmieniło się jego życie, miewa już różne przyczyny. Dla niektórych, chwila w której zorientował się, że chce zostać piłkarzem, miała miejsce, gdy zobaczył pierwszą piłkę, gdy strzelił pierwszego gola, lub gdy otrzymał pierwszą w życiu własną koszulkę ze swoim imieniem. To właśnie przynależność do grupy i drużynowe stroje do piłki nożnej, potrafią całkowicie odmienić spojrzenie zwykłego chłopaka na piłkę, nie tylko jak na kolejny sport, ale postrzegać go jako styl życia i największą pasję.

  Właśnie dlatego, tak ważnym jest, by odpowiednio zacząć budowę tej drużyny i sprawić, aby z grupy znajomych, lub nieznajomych młodzieńców, powstały świetnie zgrane i dopasowane drużyny. Dlatego właśnie to, w jaki sposób zaczyna się z nimi współpracę, ma ogromne znaczenie. Jeśli w przypadku postępowania ich trenerów, lub pierwszych selekcjonerów, nie zostaną poczęte jakiekolwiek kroki, by ich zgrać i wytworzyć możliwie najlepsze środowisko do rozwoju umiejętności, to trudno jest później wymagać, by odpowiednio się rozwinęli i osiągnęli właściwy poziom.

  Pierwsze drużynowe koszulki

  Każdy sklepkompletami piłkarskimi, powinien zapewnić w swojej ofercie najróżniejsze modele koszulek piłkarskich, na których będzie możliwe naniesienie barw drużyn, nazwisk zawodników, oraz, co najważniejsze, zrobienie tego na właściwym materiale. Jeśli bowiem osoba, która wyposaża młodą drużynę, zaoszczędzi na strojach dla nich, to może się spodziewać, że już wkrótce wielu spośród nich zaprzestanie uprawiać tego sportu. To, do jakich zniszczeń stroju, może dojść nawet w trakcie pierwszego meczu w nowych strojach, zupełnie nie ma odzwierciedlenia w tym, jak powinno to wyglądać. Wówczas cała inwestycja jest „podarta” przy pierwszych trudnych sytuacjach zawodowych, w trakcie rozgrywania meczu.

  Dodatkowo, słabej jakości koszulki, mogą się okazać słabo reprezentatywne i mało przydane, oraz mogą przeszkadzać w trakcie gry wszystkim zawodnikom. Niestety, zwykłe bawełniane koszulki, mogą pod wpływem potu, przylegać nieodpowiednio do ciała i wywoływać otarcia i podrażnienia. To nie tylko spowolni zawodników, ale przede wszystkim wpłynie na ich komfort i samopoczucie.

  Stroje piłkarskie dla każdej drużyny

  Stroje piłkarskie powinny być kompletowane, dla każdej drużyny, oraz na każdym etapie funkcjonowania drużyny. Strój do piłki nożnej dla dzieci, stroje do piłki nożnej dla dorosłych, są elementem identyfikującym daną drużynę. Dawno już minęły te czasy, gdzie amatorska drużyna piłkarska nie ma jednolitego stroju. Nawet proste elementy identyfikujące drużyny, jednolite koszulki sportowe, buty, getry i spodenki, zwiększają poczucie przynależności do drużyny. Jeżeli stroje sportowe, są jednocześnie dobre jakościowo i zunifikowane wizualnie, to będą spełniały swą funkcję estetyczną i użytkową.

  Odpowiednie przygotowanie na trening, jest podstawą sukcesów, nie tylko w dziedzinie piłkarskiej. Jest to bardzo ważne i dobór stroju, jest tego elementem. Stroje piłkarskie, każdemu pomogą nabrać ducha sportowej walki. Duży wybór wzorów, oraz rodzajów asortymentu sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.

  Przepisy polskiego, oraz unijnego prawa, nakładają na zarządców lokali publicznych szereg obowiązków. Do podstawowych z nich, należy zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa na terenie obiektu. Poza bezpośrednim bezpieczeństwem, przepisy regulują również dostosowanie lokalu do sytuacji, w której potrzebna, byłaby ewakuacja. Dostosowując lokal do wymogów prawa, należy zastosować odpowiednie akcesoria, takie jak na przykład dźwignia antypaniczna.

  Przepisy prawa

  Polskie prawo, a w chwili obecnej obowiązujące na terenie Polski prawo Unijne, stawia bardzo duży nacisk na kwestie bezpieczeństwa. Dotyczy to wielu aspektów codziennego funkcjonowania. Do przepisów prawa, muszą dostosować się między innymi zarządcy i administratorzy lokali publicznych. Największy nacisk jest kładziony na lokale, w których gromadzą się ponadprzeciętnie duże skupiska ludzi. Należą do nich: galerie handlowe, duże sklepy, hale wystawowe, hale i stadiony sportowe, kina i magazyny. Dostosowanie takich lokali do wymogów prawa, jest bardzo trudne i wymaga zwrócenia uwagi na wiele drobiazgów, takich jak choćby zorganizowanie dróg ewakuacyjnych. Na końcu każdej drogi ewakuacyjne, siłą rzeczy jest wyjście. Powinno ono być odpowiednio dostosowane do tego, aby można było łatwo wydostać się nim na zewnątrz budynku. Stosuje się do tego specjalne dźwignie antypaniczne.

  Przepisy dotyczące dźwigni antypanicznych, są regulowane normą DIN EN 1125. Dokładnie regulują one to, w jaki sposób musi być skonstruowana dźwignia antypaniczna, oraz zamki w drzwiach, w których jest montowana.

  Akcesoria poprawiające bezpieczeństwo

  Do podstawowych akcesoriów BHP należą tabliczki, oznakowania, gaśnice i inne, drobne przyrządy tego typu. Jednak sam budynek, również powinien mieć elementy konstrukcyjne, które zwiększą bezpieczeństwo w chwili zagrożenia. Do jednej z takich sytuacji, należy konieczność przeprowadzenia ewakuacji, lub nagły wybuch paniki. W takich sytuacjach, drzwi ewakuacyjne powinny być otwarte, lub skonstruowane tak, aby można były je błyskawicznie otworzyć.

  Dźwignia antypaniczna do drzwi

  Koncepcja dźwigni antypanicznej, polega na tym, że ma ona umożliwić błyskawiczne otworzenie drzwi osobie, która jest w szoku i nie do końca wie, co robi. W praktyce, w sytuacji kryzysowej, taka osoba mogłaby nie poradzić sobie z otworzeniem prostych drzwi. Dźwignia antypaniczna push bar, jest tak skonstruowana, że zajmuje niemalże całą długość drzwi, a otworzenie drzwi wymaga jedynie lekkiego jej naciśnięcia.

  Umożliwia to przeprowadzenie błyskawicznej ewakuacji, lub ucieczki. Z założenia, ma to przeciwdziałać panice, wywołanej niemożnością otworzenia drzwi ewakuacyjnych.

  Na co zwrócić uwagę kupując dźwignie anytpaniczną

  Cena dźwigni antypanicznej, może być bardzo zróżnicowana. Na rynku występują dźwignie różnego rodzaju. Przede wszystkim, należy dobrać odpowiedni rozmiar do danych drzwi. Wedle przepisów, długość dźwigni nie może być mniejsza niż 60% szerokości drzwi. Dodatkowym aspektem jest to, że otworzenie jej, musi być bardzo łatwe, co również regulują odpowiednie normy. W praktyce, dźwignia, musi pozwalać na otworzenie drzwi lekkim ich popchnięciem. Kupując produkt tego typu, najlepiej kierować się odpowiednimi certyfikatami. Warto również wiedzieć, że dźwignia antypaniczna, aby spełniała odpowiednie normy i wytyczne dotyczące bezpieczeństwa, powinna być montowana tylko z certyfikowanymi zamkami, które również są specjalistycznie dostosowane.

  Dźwignia antypaniczna

  Trawa ogrodowa – naturalna czy sztuczna?

  Najczęściej w ogrodach wysiewanym nasiona traw naturalnych. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się jednak trawy sztuczne. Co warto wybrać?

  Soczyście zielona, przyjemna w dotyku, trwała, ciesząca oko – taka powinna być idealna trawa ogrodowa. Oczekiwany efekt możemy uzyskać jednak nie tylko przez dobór odpowiednich nasion i ich wysiew oraz pielęgnację trawnika, ale również przez zakupienie jego syntetycznego odpowiednika – sztucznej trawy.

  Aktualnie w sprzedaży można znaleźć szeroką gamę sztucznych traw ogrodowych, na przykład można sprawdzić je na stronie internetowej ich producenta – firmy Multi Grass.

  Czy zatem lepsza będzie sztuczna trawa? A może warto zdecydować się na tę naturalną? Zapraszamy do sprawdzenia naszego poradnika!

  Trawa naturalna – zalety i wady

  Najczęściej w ogrodach wysiewana jest naturalna trawa. Do wyboru mamy różne warianty traw – są to specjalne mieszanki, które pozwalają na uzyskanie trawnika o odpowiednich właściwościach.

  Do wyboru mamy między innymi takie warianty jak trawa ogrodowa ozdobna, trawa ogrodowa sportowa – boiskowa o podwyższonej wytrzymałości, a także mieszanki traw uniwersalnych, które łączą w sobie zalety traw ozdobnych i sportowych.

  Naturalna trawa w ogrodzie to przede wszystkim naturalny wygląd pięknego kobierca, ale aby go uzyskać, musimy się napracować. Konieczne jest regularne nawożenie, podlewanie, wertykulacji oraz koszenie trawnika, co może zajmować sporo czasu.

  Warto przy tym wskazać, że naturalne trawy do ogrodu nie zawsze sprawdzają się w każdym miejscu. Gdy gleba jest niskiej jakości lub chcemy założyć trawnik w mocno zacienionym miejscu, wtedy możemy mieć problemy z utrzymaniem go w odpowiedniej kondycji.

  Warto także wspomnieć o trawach naturalnych w rolce – są sprzedawane w rolkach od razu gotowych do rozłożenia, więc nie musimy czekać na wzejście nasion. Taka trawa jest jednak droższa od tej wysiewanej.

  Sztuczna trawa – zalety i wady

  Alternatywą dla naturalnej trawy jest sztuczny trawnik, który można znaleźć w sprzedaży w wielu wariantach do wyboru.

  Sztuczne trawy to trawy ogrodowe wieloletnie, które mogą służyć nam bez problemów na naprawdę długi czas. Nie musimy ich nawozić, podlewać, kosić – stale będą wyglądały dobrze.

  Sztuczna trawa może być zastosowana w wielu różnych przestrzeniach – można wyłożyć nią cały ogród, ale również jego konkretne przestrzenie, w tym między innymi taras, pergolę, miejsce do zabawy dla dzieci, przestrzeń przy basenie, aby wspomnieć tylko o kilku przykładach.

  W sprzedaży możemy znaleźć sztuczne trawy w różnych wzorach do wyboru, w tym między innymi trawy ogrodowe niskie oraz wysokie, gęste i luźniejsze, w jednym odcieniu zieleni oraz w wielu odcieniach.

  Gdy sztuczna trawa do ogrodu ma wyglądać naturalnie, najlepiej zdecydować się na taką, która będzie lepszej jakości. Trawy w segmencie premium wyróżniają się wysoką gęstością oraz ciężarem, mają różnorodne odcienie, a także grubości oraz długości włókien – w rezultacie do złudzenia przypominają trawy naturalne. Te niższej jakości nie będą już prezentowały się tak dobrze.

  Gdy interesuje nas sztuczna trawa ogrodowa cena będzie wynosiła od około 20 złotych za metr kwadratowy do nawet ponad 100 złotych za metr kwadratowy w przypadku traw z segmentu premium.

  Naturalna czy sztuczna trawa ogrodowa – co wybrać?

  Zatem nasza decyzja powinna przede wszystkim bazować na naszych indywidualnych potrzebach i możliwościach.

  Gdy chcemy uzyskać piękny trawnik od razu, możemy wybrać trawę w rolkach albo sztuczną trawę. Gdy zależy nam na atrakcyjnym wyglądzie trawy na lata, bez potrzeby jej pielęgnacji, sztuczna trawa sprawdzi się wtedy najlepiej.

  Czytaj więcej...

  Biblioteka "Życzliwa Niepełnosprawnym"

  W dniu 16 kwietnia w Sali Edukacyjnej Zagłębiowskiej Mediateki miało miejsce spotkanie z niezwykłym, młodym człowiekiem – Patrykiem Osieleńcem. Jest to autor opowiadań sensacyjnych, pochodzący z Włodawy na Lubelszczyźnie, który mimo swej niepełnosprawności pozostaje niesamowicie kreatywny oraz otwarty na świat i ludzi.

  Czytaj więcej...

  Wystawa malarstwa grupy Wytwornia

  Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu serdecznie zaprasza do Galerii „Pod świetlikiem" Zagłębiowskiej Mediateki miłośników malarstwa, ponieważ właśnie ta dziedzina sztuki jest polem, na którym twórczo realizuje się Grupa Wytwornia.