Zagłębiowski Park Sportowy - projekt budowlany gotowy

Projekt budowlany gotowy, projekt wykonawczy w wakacje, w sierpniu początek procedury przetargowej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem w ostatnim kwartale bieżącego roku rozpocznie się budowa Zagłębiowskiego Parku Sportowego. Stadion, lodowisko i hala sportowa na terenach w pobliżu Górki Środulskiej mają powstać w ciągu 2,5 roku.

- Temat Zagłębiowskiego Parku Sportowego wywołuje spore emocje, często pojawiają się niesprawdzone informacje. Chciałbym wszystkich uspokoić, że dotychczasowe prace przebiegają po naszej myśli. Pamiętajmy o skali przedsięwzięcia – podkreśla prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

W skład Zagłębiowskiego Parku Sportowego wejdą stadion na 12 tys. widzów z możliwością rozbudowy do 15. tys., stadion zimowy i hala sportowa. Oba obiekty będą miały pojemność do 3 tys. osób.

Nad koncepcją urbanistyczno-architektoniczną czuwa firma JSK Architekci, która wygrała konkurs na jej opracowanie. W Urzędzie Miejskim w Sosnowcu złożono już stosowne dokumenty, konieczne do uzyskania pozwolenia na budowę. – Projekt budowalny jest już gotowy. Pewne rzeczy trwały dłużej nieco dłużej, ale przyświeca nam myśl, że zaprojektować taki kompleks to jedno, a utrzymać go to drugie. Dlatego trzeba na tym etapie prace znaleźć odpowiednie rozwiązania. Właśnie dlatego zmieniliśmy sposób ogrzewania kompleksu sportowego z ogrzewania ciepłem systemowym, na ogrzewanie gazowe – wyjaśnia Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta miasta odpowiedzialny m.in.: za inwestycje w mieście.

- Konsultujemy pewne rzeczy z klubami, które przecież będą potem również korzystać z tych obiektów. Pewne ustalenia trzeba zaplanować i ustalić właśnie na etapie prac projektowych, tak aby potem nie było za późno. Stąd może się wydawać, że prace się przeciągają. To są naprawdę bardzo ważne kwestie i pośpiech nie jest tutaj wskazany – dodaje prezydent Chęciński.

W okresie wakacyjnym powinniśmy poznać projekt wykonawczy. Następnie rozpocznie się procedura przetargowa. Budowa kompleksu będzie kosztowała prawie 165 mln. – Do tego należy jeszcze doliczyć około 34 mln zł na zagospodarowanie terenów wokół kompleksu. Mówimy tutaj m.in.: o zmodernizowaniu układu drogowego w tym rejonie, budowy części parkingów, alejek dla pieszych oraz wykonania nasadzeń zieleni. W dużej części chodzi o tereny będące dziś nieużytkami. Czy Park Sportowy powstałby w tym miejscu czy nie i tak należałoby się wcześniej czy później tym teren zająć. W tej sytuacji wykonamy te prace od razu – mówi prezydent Sosnowca.

Procedura przetargowa powinna rozpocząć się w sierpniu 2018 r. - Planujemy przetarg dwustopniowy. Specyfikacja potrzebna do procedury przetargowej spłynie do nas do końca lipca. Rozpoczęcie robót planujemy na ostatni kwartał tego roku, ale może się zdarzyć tak, że będzie to początek przyszłego roku. Jesień i zima to prace rozbiórkowe, wymiana gruntu czy wycinka drzew. Wówczas, nawet przy niesprzyjającej aurze te prace mogą być prowadzone – podkreśla Jeremiasz Świerzawski.

Miasto czeka teraz wyniki analizy finansowej, tak aby wybrać najodpowiedniejszy model finansowania tej olbrzymiej inwestycji. – Gdy poznamy już wyniki tej analizy najpierw będę chciał się je przedstawić radnym – zapowiada prezydent Chęciński.

Prezydent Sosnowca po raz kolejny podkreślił również i zapewnił mieszkańców, że w związku z budową Zagłębiowskiego Parku Sportowego nie ucierpi ani Górka Środulska, ani obiekty – w tym nowy Ogród Jordanowski – które już tam się znajdują. – Nie wiem skąd takie rewelacje. Górka Środulska żyje swoim życiem, widać na co dzień jak jest oblegana. Kompleks sportowy ma być wkomponowany w tereny zielone, które się tam znajdują. Charakter tego miejsca zostanie zachowany. Oczywiście bez wycinki i porządkowania terenów wokół Górki się nie obejdzie, ale oczywiście będą nasadzenia zastępcze – wyjaśnia prezydent Sosnowca.