W warsztacie nie może zabraknąć dobrej jakości sprzętu, ale także stabilnych powierzchni roboczych. Jeśli zaczynasz przygodę ze spawalnictwem na dużą skalę, musisz wyposażyć miejsce pracy spawaczy. Podpowiadamy, jakie urządzenia i dodatki sprawdzą się najlepiej.
Spawarki — sprzęt niezbędny w pracy każdego spawacza
Dobrze wyposażony warsztat spawalniczy to gwarancja nie tylko szybkiej i komfortowej pracy, ale i prestiżu. Dlatego stale musisz szukać nowych rozwiązań i inwestować w nowoczesne urządzenia. Oczywiście w miejscu pracy spawaczy nie może zabraknąć podstawowych spawarek takich jak migomat MIG MAG. Wybierz sprzęt uznanych marek i zdecyduj się na przykład na migomat Magnum. Klienci cenią go za wygodę użytkowania, funkcjonalność i wytrzymałość.
Twoi pracownicy będą spawać różnymi metodami, dlatego zaopatrz ich w spawarki TIG oraz MMA. Każda technika nadaje się do spawania innych materiałów i uzyskuje się dzięki niej różny rodzaj spoiny. Pamiętaj jednak, że profesjonalne sprzęty spawalnicze przyczynią się do efektywnej pracy spawaczy. Zapewnią im ponadto komfort i bezpieczeństwo.
Dlaczego warto zainwestować w profesjonalne stoły spawalnicze?
Bez stołów spawalniczych, czyli roboczych blatów, na których spawacze wykonują swoją pracę, nie byłoby możliwe wykonywanie żadnych konstrukcji. Profesjonalne stoły spawalnicze pozwalają spawać w wygodnej pozycji — stojącej lub siedzącej, co nie naraża spawacza na problemy z kręgosłupem. Blaty robocze mogą być zakończone kołami transportowymi, dzięki którym możliwe jest ich przesuwanie z miejsca na miejsce.
Dobrze zaprojektowane i wykonane stoły spawalnicze gwarantują bezpieczną, szybką i bezproblemową pracę. Zanim je wybierze, zorientuj się, z czego są wykonane, jaki mają rozmiar oraz czy są modułowe, stałe czy mobilne.
Materiał wykonania stołów spawalniczych
Stoły spawalnicze zazwyczaj wykonane są ze stali. Jednak jej jakość ma ogromne znaczenie. Ważne, aby była to stal S355J2+N. Blacha stalowa nie powinna być poddana obróbce cieplnej, hartowaniu ani ozonowaniu. Wbrew pozorom te dodatkowe powłoki nie wpływają na wytrzymałość stołów spawalniczych, są jedynie pretekstem do tego, aby podnieść cenę za produkt.
Naturalnie, o stały spawalnicze trzeba dbać, stosując preparaty chroniące ich powierzchnie przed odpryskami.
Rozmiary i grubość stołów spawalniczych
Rozmiar i grubość to także ważne kwestie, jeśli chodzi o wybór stołów spawalniczych. Zwykle występują one w różnych rozmiarach. Dlatego bez problemu dobierzesz je do wielkości swojego warsztatu. Stoły spawalnicze dzielą się także ze względu na grubość blachy użytej do ich produkcji. Popularne grubości to 10 mm, 12 mm oraz 15 mm.
Stoły spawalnicze stacjonarne czy mobilne?
Wyróżniamy różne rodzaje stołów spawalniczych — stacjonarne i mobilne. Te pierwsze nie są przeznaczone do przenoszenia. Doskonale sprawdzą się w dużych warsztatach oraz wszędzie tam, gdzie spawacze mają do czynienia ze sporych rozmiarów elementami. Stoły spawalnicze stacjonarne najczęściej mają konstrukcję modułową, co oznacza, że można je łączyć, tworząc dodatkowe miejsca pracy przy jednym blacie.
Niektóre modele wyposażone są w kółka, dzięki czemu można je przesuwać w obrębie warsztatu.
Z kolei mobilne stoły spawalnicze są przeznaczone do stałego przenoszenia. Ich waga jest mniejsza, niż stołów stacjonarnych, jednak nie oznacza to, że są mniej stabilne i bezpieczne.
Jeśli dysponujesz niewielką przestrzenią w swoim warsztacie, zdecyduj się na przenośne stoły spawalnicze.
Zanim wybierzesz spawarki i stoły spawalnicze, sprawdź ich funkcjonalność. Urządzenia przeznaczone do spawania powinny być solidne, trwałe i co najważniejsze — wygodne w obsłudze. Nie inaczej wygląda kwestia doboru blatów roboczych. Postaw na stabilne powierzchnie dostosowane do potrzeb Twoich pracowników. To oczywiście nie wszystkie inwestycje, jakie Cię czekają. Nie zapomnij o systemach wentylacyjnych. Możesz postawić na stoły obciągowe lub zastosować wentylację miejscową, która stanowi dopełnienie wentylacji ogólnej.
Pomyśl również o transporcie wewnętrznym. Przydadzą się wózki widłowe lub paletowe.
Tylko dobrze prosperujący warsztat spawalniczy jest w stanie przynieść Ci zyski, dlatego nie oszczędzaj na jego wyposażeniu.