Wystawa fotograficzna

MDK Kazimierz zaprasza 25 maja o godz. 17.30 na wernisaż wystawy fotograficznej "Dzieci Boga" połączony z prelekcją Aleksandry Dynaś.

Aleksandra Dynaś

Z wykształcenia ekonomista, z serca fotografka i podróżnik. Po skończeniu studiów na kierunku stosunki międzynarodowe, postanowiła studiować fotografię reportażową i dokumentalną. Pracuje jako niezależny fotograf w Barcelonie, głównie fotografując pokazy mody i wydarzenia polityczne. Zdjęcie z jednej demonstracji przeszło do półfinału w konkursie fotograficznym College Photographer of the Year. Do Afryki pojechała, aby współpracować z organizacjami pozarządowymi, które zajmują się dziećmi ulicy, dziećmi zarażonymi wirusem HIV i kobietami. Zrobiła projekt o dzieciach ulicy mieszkających w Kampali w Ugandzie.

Dzięki projektowi z Ugandy zdobyła wyróżnienie w konkursie SDN (Social Documentary Network), zdjęcie zostało pokazane na wystawie zbiorowej podczas festiwalu Photoville w Nowym Jorku. Aleksandra Dynaś wzięła również udział w programie Canon i Magnum Photos „Młodzi fotoreporterzy” podczas festiwalu Visa pour L'image we Francji. Po podróży do Afryki pojechała do Indii, gdzie pracowała nad kolejnymi projektami - o gruźlicy w Indiach oraz o śmierci i wierzeniach w hinduizmie. Oba zostały pokazane w hiszpańskiej gazecie El Pais.

Autorka obecnie zajmuję się rodzinną fotografią dokumentalną oraz występuje na festiwalach podróżniczych gdzie prowadzi konferencje, podczas których zachęca kobiety do podróżowania.

Więcej: www.aleksandradynasphoto.com

OPIS WYSTAWY

Populacja Ugandy to ponad 56% osób w wieku poniżej 18 lat. Dzieci to największa grupa żyjąca w ubóstwie. Wiele z nich żyje nie tylko w ubóstwie, ale także bez rodziców lub innego dorosłego opiekuna. Tylko w Kampali, stolicy Ugandy, żyje ponad 10 000 dzieci.

Dzieci ulicy często nie mają dostępu do czystej wody, żywności, opieki medycznej, edukacji i ochrony. Wiele dzieci jest narażonych na przemoc, gwałty, bicie, narkotyki, napady lub aresztowanie. Oprócz wielu niebezpieczeństw, dzieci żyją w wiecznym zawieszeniu, bezczynności, która może trwać latami bez żadnej nadziei na zmianę. Dzieci, które żyją na ulicy nie są problemem, lecz skutkiem. Skutkiem ubóstwa, utraty rodziców z powodu HIV, migracji, utraty tradycyjnych wartości, przemocy domowej, przemocy fizycznej i psychicznej.

Rząd Ugandy ustalił przepisy dotyczące ochrony dzieci, takie jak ustawa o dzieciach i przepisy zakazujące pracy dzieci. Stworzono wiele programów i zasad, aby pomóc dzieciom ulicy, ale nie spełniły one swojej roli w zakresie ochrony nieletnich. Rząd nie zwraca uwagi na czynniki, które spowodowały, że dzieci znalazły się na ulicy, więc na dłuższą metę są to rozwiązania nieefektywne.

Jeśli nie zostaną wdrożone efektywne środki ochrony dzieci oraz dynamiczna polityka rozwoju, problem dzieci ulicy nigdy nie zostanie rozwiązany. Dzieci, które już wycierpiały za dużo, są zbyt ważne, aby o nich zapomnieć tylko dlatego, że rozwiązania wymagają ciężkiej pracy.

 

Wydarzenie odbędzie się zgodnie z reżimem sanitarnym.Ilość miejsc ograniczona.Decyduje kolejność zgłoszeń. Wstęp wolny.