Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Sosnowiec

Od 30 listopada Biblioteki znów otwarte

Drodzy Czytelnicy, od poniedziałku 30 listopada 2020 r. ponownie zapraszamy do naszych placówek na terenie Sosnowca. Poniżej zamieszczamy spis obowiązujących procedur oraz zarządzenie Dyrektora MBP.

Procedura obsługi czytelników w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. G. Daniłowskiego w Sosnowcu podczas stanu epidemii w Polsce

 1. Miejska Biblioteka Publiczna im. Gustawa Daniłowskiego wznawia działalność na podstawie § 10 ust. 22 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
 2. W czasie trwania stanu epidemii Miejska Biblioteka Publiczna im. G. Daniłowskiego świadczy usługi w ograniczonym zakresie.
 3. Godziny otwarcia dla czytelników Zagłębiowskiej Mediateki i filii bibliotecznych pozostają bez zmian.
 4. W soboty (od grudnia 2020 r.) otwarte dla czytelników będą:
  Zagłębiowska Mediateka, w godz. 8.00 - 15.00
  Filia 1 Środula, w godz. 10.00 - 15.00
  Filia nr 2 Rudna IV, w godz. 10.00 - 15.00
  Filia 15 Mec, w godz. 10.00 - 15.00
 5. Wznowiona zostaje działalność czytelni naukowej, prasy i Internetu w Zagłębiowskiej Mediatece. Czytelnicy mają do dyspozycji 6 stanowisk, umożliwiających korzystanie z prasy i księgozbioru czytelni oraz 2 stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu. Czytelnik może korzystać ze stanowiska komputerowego przez maksymalnie 1 godzinę w danym dniu. Nie udostępnia się słuchawek. Na terenie czytelni obowiązuje nakaz noszenia maseczki/przyłbicy oraz rękawiczek ochronnych dostępnych w pomieszczeniu.
 6. Do odwołania pozostają zamknięte czytelnie naukowe, czytelnie internetowe i czytelnie prasy na terenie filii bibliotecznych, a w Zagłębiowskiej Mediatece pozostaje zamknięta agenda multimedialna dla dzieci.
 7. Biblioteka pośredniczy w usłudze LEGIMI (wypożyczenia e-booków). Zarejestrowani Czytelnicy mogą odbierać bezpłatne kody za pośrednictwem poczty elektronicznej. Aby otrzymać kod czytelnik musi wysłać e-mail na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i poprosić o kod dyżurującego bibliotekarza. W e-mailu należy podać ID Czytelnika. Po weryfikacji zostanie wysłany e-mail z kodem. Pobrany kod jest ważny przez 30 dni od dnia aktywacji. Liczba kodów jest ograniczona.
 8. Zagłębiowska Mediateka świadczy bezpłatną usługę „Skan na e-mail”. Zamówienia należy składać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Przygotowywane są skany  wybranego materiału z zasobów bibliotecznych do 20 stron (możliwość negocjacji w uzasadnionych przypadkach).
 9. Działalność kulturalna Biblioteki będzie kontynuowana w formie online za pośrednictwem platform: Facebook, YouTube, Instagram i Twitter. Zajęcia oraz imprezy dla dzieci odbywające się w MBP zostają odwołane.
 10. Preferowane jest zamawianie materiałów bibliotecznych online za pomocą katalogu bibliotecznego www.integro.biblioteka.sosnowiec.pl/catalog
 11. W Zagłębiowskiej Mediatece można zamówić materiały biblioteczne na telefon pod numerem 574 480 779. Zamówienie dotyczy tylko zbiorów Mediateki. Zamówione materiały biblioteczne należy odebrać w Wypożyczalni dla dorosłych lub za pomocą książkomatu.
 12. Czytelnik, który nie ma jeszcze konta w bibliotece, a chce korzystać z książkomatów, może założyć konto online. Należy zarejestrować się poprzez e-katalog dostępny na naszej stronie www.biblioteka.sosnowiec.pl. Po wypełnieniu deklaracji koniecznie należy poinformować o tym bibliotekarza. Można zadzwonić: 534 868 481 lub wysłać maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i poczekać na instrukcje dalszego postępowania.
 13. Wstrzymane są wszystkie rezerwacje materiałów bibliotecznych.
 14. Do Zagłębiowskiej Mediateki i wszystkich placówek bibliotecznych na terenie miasta należy wchodzić pojedynczo.
 15. Zgodnie z Rozporządzeniem w lokalach bibliotecznych może przebywać 1 osoba na 15 m2. Liczba osób przebywających jednocześnie w bibliotece uzależniona jest od powierzchni danego lokalu.
 16. Dopuszcza się dwie 15-minutowe przerwy w ciągu dnia przeznaczone na dezynfekcję i wietrzenie pomieszczeń.
 17. Czytelnicy obsługiwani będą z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
 18. Bibliotekarze podczas obsługi czytelników są zabezpieczeni w przesłony ochronne, w maseczki/przyłbice i rękawiczki ochronne, ponadto stosują płyn do dezynfekcji rąk i płyn do dezynfekcji powierzchni lad bibliotecznych, stolików czytelnianych, myszek, klawiatur i ekranów komputerów.
 19. Czytelnicy oczekujący na zewnątrz placówki oraz będący we wnętrzach Biblioteki zobowiązani są do utrzymania dystansu minimum 1,5 m.
 20. Na terenie Biblioteki należy poruszać się w jednorazowych rękawiczkach oraz w maseczkach ochronnych/chustach zakrywających usta i nos.
 21. Czytelnik bez obowiązkowej maseczki ochronnej lub chusty nie zostanie wpuszczony do Biblioteki.
 22. Zużyte rękawiczki należy wrzucić do wyznaczonego pojemnika.
 23. Poza kolejnością obsługiwane będą kobiety w widocznej ciąży, osoby ze stwierdzoną niepełnosprawnością.
 24. W Zagłębiowskiej Mediatece preferowane jest korzystanie z książkomatu (książki i audiobooki).
 25. Wszystkie zbiory biblioteczne po zwrocie przez Czytelników podlegają 3-dniowej kwarantannie.
 26. Po zakończeniu 3-dniowej kwarantanny zbiory biblioteczne wracają na półkę gotowe do ponownego wypożyczenia.

Zarządzenie w wersji pdf.