Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Sosnowiec

Rusza projekt

Sosnowiecka Fundacja Wspierania Rozwoju Medeina realizuje projekt “Kierunek: Eko-Zagłębie” i zaprasza lokalną społeczność do udziału.
Projekt “Kierunek: Eko-Zagłębie”skierowany jest zarówno do osób, które na co dzień dbają o sprawy ekologiczne, jak i do tych, które dopiero zaczynają przygodę z ekologią i chcą poszerzyć swoją wiedzę na ten temat.

Region Zagłębia Dąbrowskiego nie oferuje zbyt wielu możliwości poszerzenia swojej wiedzy z zakresu nowych modeli gospodarczych, opartych na ruchach oddolnych, konsumenckich, w ramach tzw. gospodarki obiegu zamkniętego circular economy, idei zero waste czy gospodarki lokalnej. Chcemy więc  tak zaktywizować lokalną społeczność, by każdy mógł zaangażować się w walce o lepsze jutro. Aby tego dokonać od września startuje  Ekologiczny Klub Aktywistów i Aktywistek podczas, którego na spotkaniach odbywać będą się m.in. pokazy filmowe, warsztaty (np. DIY), panele dyskusyjne, w których każdy może uczestniczyć.

Ponadto pod koniec września zapraszamy do uczestniczenia w pierwszej w Sosnowcu  Kawiarenki Naprawczej, gdzie będzie można znaleźć inspirację do odświeżenia swoich mebli podczas warsztatów, naprawić swój rower lub uszyć zasłonę, naprawić bluzkę. Kawiarenka Naprawcza prowadzona będzie przez zaangażowane, lokalne "złote rączki". Zapraszamy do kontaktu jeśli sam majsterkujesz i chcesz poprowadzić jakąś sekcję podczas tego wydarzenia.

Odbywają się również trzy wietrzenia szaf (29.08 pierwsze spotkanie) podczas, których można nie tylko zamienić “stare” rzeczy na nowe, ale także podzielić się informacjami i recenzjami o lokalnych second-handach w Sosnowcu i okolicach. Wymiana ubrań odbywa się raz w miesiącu: sierpień, wrzesień, październik.

A już w październiku będzie można uczestniczyć w dwóch wycieczkach do lokalnych przedsiębiorstw o zrównoważonym rozwoju gospodarczo-ekologicznym. Pierwsza wycieczka odbędzie się już 21 października br. do Centrum Badawcze EKOSYSTEM w Goczałkowicach Zdrój. Następnego dnia (22.10) wybierzemy się do  Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarowania Odpadami w Sosnowcu.

Projekt jest finansowany ze środków Europejskiego Korpusu Solidarności. Udział w nim jest bezpłatny.