Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Sosnowiec

Puchar Świata Juniorów w Szabli

W Hali Sportowej przy ulicy Żeromskiego w Sosnowcu odbył się coroczny Puchar Świata Juniorów w szabli kobiet i mężczyzn do lat 20. Już po raz piętnasty tak duży turniej gości w naszym mieście, co pokazuje jak ważnym miejscem na mapie polskiej i międzynarodowej szermierki jest Sosnowiec. Na przestrzeni lat zawodniczki i zawodnicy wywodzący się z sosnowieckich klubów zajmowali czołowe miejsca na zawodach rangi mistrzowskiej, fakt ten potwierdza  wysoką jakość szkolenia dzieci i młodzierzy.

W pierwszym dniu zmagań na starcie stanęło 139 zawodniczek z 25 krajów. Po eliminacji grupowej 10 zawodniczek pozostało niepokonanych, a najlepszy bilans uzyskała Oleksandra Bondar z Ukrainy, która niestety zmagania zakończyła dopiero na 33 miejscu. Po fazie grupowej jak i w całym turnieju najlepszą Polką okazała się Zuzanna Cieślar z ZKS-u Sosnowiec, która zajęła ostatecznie 38 miejsce. W całych zawodach najlepsza okazała się natomiast 16–letnia Amerykanka Honor Johnson pokonując w finale po zaciętej walce Lucę Szucs z Węgier wynikiem 15-14. Podium uzupełniły Daria Monukhova z Rosji i Benedetta Taricco z Włoch.

Drugi dzień zmagań rozpoczął się rywalizacją drużynową kobiet. Polki, rozstawione z numerem 8, swój inauguracyjny mecz o wejście do najlepszej „ósemki” wygrały z reprezentacją Stanów Zjednoczonych wynikiem 45-44. W kolejnej walce uległy jednak Niemkom przegrywając 41-45. Następnie pewnie pokonały reprezentację Węgier awansując do meczu o 5 miejsce, w którym nie sprostały reprezentacji Francji. Ostatecznie reprezentacja Polski w składzie Julia i Zuzanna Cieślar (ZKS Sosnowiec), Urszula Kurzyna (UKS Trzynastka Białystok) i Małgorzata Zawodniak (Kksz Konin) zajęły bardzo dobre szóste miejsce. Najlepsze okazały się Rosjanki, które pokonały w finale Włoszki wygrywając 45-39. Brązowy medal wywalczyła reprezentacja Bułgarii wygrywając w meczu o trzecie miejsce z Niemkami.

Do eliminacji grupowej przystąpiło 149 zawodników z 23 krajów. Z fazy grupowej bez szwanku wyszło 7 zawodników, a najlepiej spisał się Włoch Lorenzo Ottaviani, ostatecznie 9 zawodnik turnieju. Po fazie grupowej najlepiej z Polaków wypadł Marcin Lipiński z sosnowieckiego ZKS-u, który został rozstawiony z numerem 44 i na takim miejscu zakończył zawody zajmując najlepsze miejsce wśród naszych rodaków. Zwycięzcą turnieju został Kirill Tyulyukov z Rosji. Jego wyższość w finale musiał uznać Francuz Duncan Glenadel. Na najniższym stopniu podium stanęli Jackson McBride z USA i Krisztian Rabb z Węgier.

źródło:(M.Pardela)