Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Sosnowiec

1 grudnia rusza nowy system opłat drogowych w Czechach. Dla przewoźników oznacza to konieczność rejestracji w nowym systemie oraz wyposażenia samochodów w urządzenia, zgodne z nowymi rozwiązaniami technologicznymi. Informacje dotyczące nowego systemu opłat drogowych przewoźnicy mogą uzyskać m.in. na stronie www.mytocz.eu.

System opłat drogowych w Republice Czeskiej w swojej bazie posiada 117 tysięcy samochodów ciężarowych z Polski. Przewoźnicy polscy w trakcie czterech tygodni od rozpoczęcia rejestracji pojazdów w nowym elektronicznym systemie opłat drogowych w Republice Czeskiej zarejestrowali zaledwie 15 tysięcy samochodów ciężarowych. Jeśli polscy kierowcy do 1 grudnia nie zarejestrują pojazdów w ustalonym terminie i nie zainstalują nowych jednostek pokładowych, istnieje ryzyko, że na przełomie roku w rejonie granicy Rzeczpospolitej Polskiej z Republiką Czeską dojdzie do sparaliżowania transportu.
Przewoźnicy mogą zarejestrować się w nowym systemie opłat drogowych w Republice Czeskiej za pośrednictwem wydawców kart paliwowych lub online na stronie www.mytocz.eu. W przypadku rejestracji online przewoźnik otrzyma pocztą nową jednostkę pokładową. Przewoźnicy mogą również zarejestrować się osobiście w ponad 200 Punktach Obsługi Klienta w Czechach.
Wszystkie informacje dotyczące nowego systemu opłat drogowych przewoźnicy mogą uzyskać na stronie www.mytocz.eu lub non-stop dzwoniąc pod numer obsługi klienta +420 243 243 243.
Podstawowe zasady funkcjonowania systemu opłat drogowych w Republice Czeskiej pozostają niezmienione nawet po przejściu na nowy system opłat. Wysokość opłaty zależy od rodzaju pojazdu i odległości przejechanej po drogach płatnych. Obowiązek zapłaty opłaty drogowej dotyczy co najmniej czterokołowych pojazdów silnikowych o maksymalnej dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu przekraczającej 3,5 tony. Od 1 grudnia 2019 r. nie dochodzi do zmian w zakresie dróg płatnych.