Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Sosnowiec

dkk

Książka José Saramago w DKK

Czy zastanawialiście się kiedyś, co by było gdyby śmierć zaprzestała uprawiania swojego procederu? Jakie konsekwencje fakt ten miałby dla: człowieka, ludzkości, rodzin, państw, kościołów, rządów, towarzystw ubezpieczeniowych, zakładów pogrzebowych, domów spokojnej starości, szpitali?


Jeżeli nie roztrząsaliście jeszcze tego typu kwestii na pewno uczynicie to po przeczytaniu książki José Saramago „Rozterki śmierci". Autor przedstawia nam alternatywną rzeczywistość – kiedy to „...bezduszna, okrutna, tyrańska, zła, krwiożercza, wampiryczna..." cesarzowa zła, Drakula w spódnicy, wróg rodzaju ludzkiego, nieuczciwa morderczyni, zdrajczyni, czyli „serial killer" – śmierć postanawia przeprowadzić eksperyment, mający przełamać rutynę jej codziennych czynności, czyli przestać zabijać. Jak można się spodziewać pierwszą reakcją ludzi jest radość i ulga, że nie muszą już bać się śmierci, że odwieczne marzenie ludzkości o nieśmiertelności nareszcie się zrealizowało. Szybko jednak okazuje się, że ten niecodzienny dar – wręcz cud – bynajmniej nie jest błogosławieństwem. Cały obdarowany nim kraj bardzo szybko poznaje skutki nieśmiertelności swoich obywateli. Ludzie żyją na krawędzi życia i śmierci w ciągłym letargu, rodziny bezustannie patrzą na cierpienie wiecznie żywych zmarłych, zakłady pogrzebowe tracą „klientów", kościół traci swój dogmat, rządy borykają się z coraz większą liczbą wypłacanych emerytur, towarzystwa ubezpieczeniowe tracą rację bytu, a domy pomocy społecznej i szpitale pękają w szwach. Ale w tych – jak się okazuje – ciężkich czasach ludzkość udowadnia, że jest w stanie poradzić sobie z każdym problemem, że z każdej sytuacji znajdzie się wyjście – legalne bądź nie.

Sama bohaterka powieści – śmierć – ze swego eksperymentu nie jest jednak zadowolona, dlatego w pewnym momencie zmienia przyjętą taktykę. Zmieniając reguły gry śmierć pogrąża samą siebie popełniając karygodny błąd, który naprawić może jedynie przyjmując ludzką postać. I w tym miejscu właściwe jest zadanie kolejnych – nie mniej frapujących pytań. Czy przejście na stronę żywych i odzyskanie cielesności obudzi w śmierci pragnienie życia? Czy śmierć będzie skłonna zmienić sens i cel swego istnienia? Czy człowiek jest zdolny obudzić w śmierci ludzkie uczucia i odruchy? Czy istnieje na tym świecie coś, co może przezwyciężyć śmierć?

Podsumowując – „Rozterki śmierci" to powieść dla wytrawnych i wytrwałych czytelników – idealna na długie, melancholijne, listopadowe wieczory.

José Saramago (1922-2010) – najpopularniejszy na świecie prozaik portugalski i laureat literackiej Nagrody Nobla z 1998 roku, sławę zdobył dopiero w sześćdziesiątym roku życia swoją trzecią powieścią „Baltazar i Blimunda", nagrodzoną prestiżową nagrodą portugalskiego PEN Clubu oraz Nagrodą Literacką Miasto Lizbona.

DKK logo 2

Logo Instytut Książki 2

Logo NPRC 2