Wszystko o infekcjach wykład w Mediatece

Sosnowiecki Szpital Miejski oraz Zagłębiowska Mediateka serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych tematyką prozdrowotną do udziału w bezpłatnym wykładzie pt. „Jak być świadomym pacjentem i co robić by ustrzec się przed infekcjami", który w 22 października o godz. 12.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11 wygłosi Katarzyna Skibińska - Koordynator Działu Epidemiologii Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego sp. z o.o.

Wirusy i bakterie wywołujące różnego rodzaju infekcje czyhają na nas na każdym kroku. Jak się przed nimi ustrzec i nie dać się zarazić chorobą? Katarzyna Skibińska - specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego z Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego przedstawi Państwu zagadnienia związane z szeroko rozumianą profilaktyką zakażeń. Omówione zostanie m.in. ryzyko infekcji podczas wizyt w placówkach medycznych, gdzie przebywa wielu chorych pacjentów oraz zasady postępowania w szpitalu w roli pacjenta i w czasie odwiedzin chorych.

W trakcie wykładu uczestnicy będą mieli okazję nauczyć się prawidłowego mycia i dezynfekcji rąk. Będą mogli również sprawdzić przy pomocy specjalnego urządzenia wykorzystywanego podczas profesjonalnych szkoleń personelu medycznego, czy świeżo umyte dłonie są na pewno czyste.

Poruszona zostanie również problematyka infekcji sezonowych.

W spotkaniu uczestniczyć będzie Paweł Żbikowski – członek zespołu naukowego działającego przy Katedrze Mikrobiologii Collegium Medicum UJ w Krakowie, który chętnie udzieli Państwu praktycznych porad z zakresu postępowania w warunkach domowych w przypadku ran i skaleczeń, mogących stanowić źródło infekcji.